Амбасадор Кине у Србији Ли Минг оценио је данас да је Србија под вођством председника Александра Вучића остварила битан напредак у економском и друштвеном развоју током претходних година, да је Кина одувек чврсто подржавала Србију, као и да верује да ће српска влада и народ имати мудрост и способност да задрже мир, стабилност и просперитет.
Он је то рекао у интервјуу Танјугу на питање како оцењује актуелна дешавања у Србији и додао да ће Кина наставити са напорима да подржи Србију и њен суверенитет, територијални интегритет и економски развој.
Истакао је и да ће Србија и у будућности моћи да рачуна на подршку Кине у међународној арени, као и до сада и да су две земље искрени пријатељи и поуздани партнери једна другој.
„Што се тиче међународних и регионалних проблема, Кина и Србија увек разумеју и подржавају једна другу. Посебно у питањима суверенитета, независности и територијалног интегритета. Увек се разумемо и подржавамо. Сигуран сам да и у будућности можемо да рачунамо једни на друге, и да ћемо заједно чувати међународни поредак који је установљен након Другог светског рата. Желео бих да споменем, да је ове године 80. годишњица од завршетка Другог светског рата. Наставићемо са нашом сарадњом и подршком у многим међународним и регионалним питањима, која се тичу наших интереса и легитимних права“, рекао је Ли.
На питање како оцењује актуелне односе две земље, он је рекао да верује да су односи између Кине и Србије на историјски високом нивоу и подсетио да је прошле године, кинески председник Си Ђи Пинг имао успешну посету Србију, и да су га топло дочекали председник Александар Вучић и народ Србије.
„Наш однос је подигнут на заједницу са заједничком будућношћу, што је симбол највишег нивоа партнерства, по мом мишљењу. У претходних пола године, заједно са српском владом и народом смо имплементирали договоре постигнуте током те важне посете. Постигли смо пуно договора током претходног месеца, који покривају скоро све области. Верујем да односи између Кине и Србије имају светлу будућност и ми блиско сарађујемо као пријатељи, али и као породица. Имамо пуно сарадњи и верујем да то може да успостави узор свим државама у свету. Наш однос је заснован на једнакости, поштовању и обостраној користи“, рекао је Ли.
Упитан који су кључни пројекти на којима две државе сарађују, Ли је нагласио да постоји дугачак списак пројеката на којима се сарађује, али да је сада фокус на инфраструктури.
Према његовим речима, Кина чврсто подржава Србију, домаћина ЕXПА 2027 у Београду, а постоје и пројекти попут националног стадијума, националног фудбалског центра и изложбене сале, за које је рекао да верује да добро напредују, као и железничка пруга између Србије и Мађарске.
„Изграђени део између Београда и Новог Сада се већ показао као користан људима који ту живе, и број путника је превазишао 10 милиона људи, радујем се раном отварању следеће етапе пруге. Такође, кинеске компаније граде мостове на Дунаву у Новом Саду и неке друге кинеске фирме су преузеле пројекат који се зове Чиста Србија, који за циљ има побољшање третирања воде широм државе“, рекао је кинески амбасадор.
Додао је и да се шири сарадња са инфраструктуре на високу технологију, обновљиву енергију, биолошку сарадњу.
„Имамо добар потенцијал, сада је наш посао да блиско сарађујемо и учинимо да ти потенцијали постану стварност“, рекао је Ли.
На питање Танјуга како напредује имплементација Споразума о слободној трговини између Кине и Србије, који је ступио на снагу 1. јула 2024. године, Ли је рекао да је током претходних неколико месеци споразум користио народу и да је билатерална трговина већ порасла за више од 30 одсто.
„И разумљиво, извоз Србије у Кину је порастао за 38 одсто, тако да су српски производи у Кини популарни и прихваћени од стране кинеског народа. Мислим да је Споразум о слободној трговини између наших држава још један добар пример сарадње и челичног пријатељства“, рекао је Ли.
Говорећи о Иницијативи „Појас и пут“, Ли је рекао да је поносан што је Србија једна од првих држава у свету, а и у Европи која се придружила тој Иницијативи, пре више од 10 година, као и да је Србија један од најбољих пријатеља Кине у Европи и део иницијативе више од 10 година.
„Кина и Србија су имале користи од ове иницијативе, осим инфраструктуре коју сам раније поменуо, имали смо комуникацију између народа, и такође смо сарађивали на креирању политика комуникације, на пољу културе, економије, трговине и у многим другим областима“, рекао је он.
Додаје да се сада улази у нову фазу сарадње високог квалитета у оквиру Иницијативе Појас и пут и да верује да ће Србија наставити да предводи сарадњу у оквиру ове иницијативе у свету.
„Ми ћемо наставити са нашим пријатељством и сарадњом у оквиру ове иницијативе и чврсто верујем да ће наставити да користи народу Србије“, рекао је амбасадор.
На питање о додатним царинама на увоз из Кине које су недавно увеле Сједињене Америчке Државе, наводно због фентанила, Ли је рекао да је Кина држава са најстрожијом политиком за борбу против наркотика у свету и подсетио да је у Кини прописана смртна казна за дилере дроге, за трговину дрогом и за произвођаче дроге.
Према његовим речима Кина је била веома чврста и доследна у борби против трговине дрогом.
„Пре пар дана, кинеска влада је издала Бели папир о томе како контролисати производњу и трговину фентанилом. Имамо категоризацију фентанила и супстанци које су повезане са фентанилом, од 2019. године. Ово показује решеност кинеске владе да се бори против дроге и наркотика. Што се тиче злоупотребе фентанила у САД, ми верујемо да је то домаће питање. Надам се да све релевантне државе у међународној заједници могу да раде заједно на решавању проблема злоупотребе фентанила, а не да криве једни друге, и да не оптужују друге државе без поштовања, на неодговоран начин“, закључио је он.
На „Две седнице“ постављен циљ за економски раст за 2025. од пет одсто
Амбасадор Кине је рекао да је на недавно одржаном скупу „Две седнице“ усвојен извештај о раду владе који даје оквир плана развоја за 2025. годину, заснован на постигнућима из 2024. године, као и да је Кина поставила циљ економски раст за 2025. годину од пет одсто, што је, оценио је, истовремено реалистичан и амбициозан циљ.
Он је у интервјуу за Танјуг рекао да су „Две седнице“ веома важан догађај, конференција која траје седам дана, а који је привукао пуно пажње међународне заједнице, а да је на њему више од 5.000 посланика из Кине дало своје савете и мишљења везана за извештај.
„Истовремено, извештај поставља циљеве за питање за незапосленост, фискалну политику, новчану политику и друге мере, како би се побољшао животни стандард људи и да се унапреди индустрија, и да се постави бољи темељ за будући развој Кине“, рекао је Ли.
На питање како гледа на изводљивост циља за економски раст од пет одсто у тренутној економској ситуацији, Ли каже да је потпуно сигуран у тај циљ и то из три разлога – моментум јер се 2024. године кинеска економија увећала за пет одсто, односно у другом, трећем и четвртом тромесечју кинеска економија је порасла за од 2,5 до 5,4 одсто, због чега је сигуран да ће у овој години Кина моћи да настави са моментумом економског раста.
„Други разлог је то што имамо нове индустрије, које трансформишу старе индустрије у нове индустрије. На пример, обновљива енергија, електрична возила, фоторобична соларна енергија, и друге високотехнолошке индустрије. Имамо вештачку интелигенцију, имамо дубоко претраживање, то је нешто ново што се појављује из старих индустрија. Ово ће обезбедити нову покретачку силу за кинеску економију. Трећи разлог је политика. Ми истичемо нову политику везану за проактивнију фискалну политику, и лабавију монетарну политику. Повећали смо проценат дуга Владе на четири одсто, што ће обезбедити додатни простор за економски развој Кине“, рекао је он.
Упитан шта је срж кинеске тренутне етничке политике и како промовисати етничку равноправност и складан развој у новој ери, обзиром да је Извештај о раду Владе још једном нагласио етничко јединство и друштвени склад, он је подсетио да је Кина древна цивилизација са 56 етничких група које живе заједно у хармонији, јер Кина има политику да различите етничке групе треба да остану заједно, као једна породица.
„И од кад је основана Народна република Кина ми се држимо политике да дамо аутономну моћ етничким групама и дозволимо им да заједно са Владом одлучују о томе како ће развијати своју економију и како да унапреде социјалну добробит. Ми подстичемо осећај заједништва међу свим кинеским етничким групама. Ми смо заједно као држава и као нација“, рекао је Ли.
Истовремено, додао је, Кина може да задржи све посебне особине и карактере, културу, традицију сваке етничке групе.
„То је прича о успеху у Кини. Након ‘Две седнице’ ове године, имаћемо нове мере и нове политике за промоцију хармоничног осећаја породице међу свим етничким групама, и ове 2025. године“, рекао је Ли.
Извор: тАНЈУГ