Макрон и Трамп разговарали пре самита европских лидера о Украјини

шутерсток / ДимаСид

Француски председник Емануел Макрон и председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп обавили су телефонски разговор непосредно пре почетка самита европских лидера о Украјини, који се одржава у Паризу, саопштио је Макронов кабинет.

У саопштењу се додаје да су лидери имали ,,искрен“ разговор, који је трајао око 20 минута, преноси Политико.

Европски лидери, укључујући Олафа Шолца, Ђорђу Мелони, Педра Санчеза, Доналда Туска, Кира Стармера, Дика Схофа и Мете Фредериксен, окупили су се у Паризу на ,,неформалном састанку“, након што је изасланик САД Кит Келог рекао да Европа неће имати место за преговарачким столом о Украјини.

Састанку, који је организован због забринутости европских лидера око Трампове намере да се лично састане са руским председником Владимиром Путином и преговара о Украјини, присуствују и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Европског савета Антонио Кошта и генерални секретар НАТО-а Марк Руте.

Уочи састанка, Туск је позвао европске државе да драстично повећају издатке за одбрану како би одговорили на безбедносне изазове континента због могућноси да Вашингтон смањи учешће у региону, пише Политико.

Извор: Танјуг

Related posts

Још четири европске земље признале независност Палестине

Амбасадор Геро: Ништа некоординисано не треба предузети, здравство и образовање изузетно осетљиво питање

Лучић: Телеком Србија не продаје базне станице, већ купује 6.000 нових

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније