Саудијски извори: Остварен напредак у разговорима о примени друге фазе примирја

Танјуг/АП

Неименовани палестински извори рекли су за саудијску новинску агенцију Ал Схарк да је постигнут напредак у индиректним преговорима између Израела и Хамаса око друге фазе споразума о прекиду ватре и ослобађању талаца.

Посредници су „одржали интензивне дискусије и добијена је прелиминарна потврда да ће Израел применити одредбе хуманитарног протокола почевши од четвртка ујутру“.

Извор каже да Палестинци „чекају потврду од посредника“ да ће приколице, шатори, гориво, тешка опрема, лекови и материјал за реновирање болница ући у Појас Газе“.

Израел је наводно послао поруку Хамасу преко посредника Египта и Катара да ће се споразум о ослобађању талаца и прекиду ватре наставити ако они ослободе три таоца у суботу.

Вашингтон пост: Могућ напад Израела на иранска нуклеарна постројења

Амерички обавештајци упозоравају да ће Израел вероватно покренути превентивни напад на ирански нуклеарни програм до средине године, пише Вашингтон пост, позивајући се на више обавештајних извештаја.

Такав напад би уназадио ирански нуклеарни програм, али би ескалирао тензије у региону и ризиковао шири регионаллни сукоб, пише лист.

Трамп званично именовао Мајка Хакабија за амбасадора у Израелу

Председник САД Доналд Трамп званично је поднео номинацију Мајка Хакабија за следећег америчког амбасадора у Израелу.

Хакаби је једна од неколико десетина номинација које је Трамп поднео у среду увече Сенату.

Очекује се да ће процедура за потврђивање трајати наредних недеља и месеци.

Хамас: Не желимо да примирје у Гази пропадне

Хамас не жели да споразум о примирју са Израелом пропадне, саопштила је данас та палестинска група, два дана пре него што би требало да ослободи још израелских талаца.

„Нисмо заинтересовани за пропаст споразума о примирју у Појасу Газе. Желимо његову примену и желимо да обезбедимо да се окупатор (Израел) у потпуности тога придржава“, рекао је портпарол Хамаса Абдел-Латиф ал-Кануа.

Он је навео да „језик претњи и застрашивања који користе председници САД и Израела не користи примени споразума о примирју“.

Истовремено, катарска телевизија Ал Џазира преноси, позивајући се на неименоване изворе, да су преговори о наставку примене споразума о примирју у Гази између Израела и Хамаса успели и да ће ускоро бити издато саопштење којим се потврђује посвећеност обеју страна том споразуму.

Извор: РТС, Танјуг

Related posts

Ноћна лига у малом фудбалу у Готовуши окупила 20 екипа

Зеленски: Да је Путин желео да оконча рат, не би подстицао енергетску блокаду Украјине

Баскеташи Србије у четвртфиналу Европског првенства

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније