Србија под снегом, црвени метео-аларм на западу земље; На планинама и преко пола метра снега, сви главни путеви проходни

Танјуг

У већем делу земље снег непрекидно пада од јуче после подне. Највише га има у Бачкој, Срему, Београду, као и на западу земље, где је на снази црвени метео-аларм. У планинским пределима очекује се и до пола метра снега. Ауто-путеви и други државни правци прве категорије проходни су за саобраћај, наводе из ,,Путева Србије“.

У четвртак се очекује престанак падавина у целој земљи.

У петак следи пролазно наоблачење са слабим снегом, а од суботе до 31. децембра биће без падавина – ујутро мраз, а магла и ниски облаци по котлинама и у нижим пределима понегде ће се задржавати током већег дела дана.

У брдско-планинским пределима очекује се разведравање, са дневном температуром око и мало изнад 0 степени.

Моравички округ: Понегде више од пола метра снега, непроходан пут преко Одвраћенице

Сви путеви на територији града Чачка су проходни, а екипе јавно комуналних предузећа су на терену од синоћ, изјавио је директор ЈП Градац Чачак Милан Бојовић.

Снег на подручју Моравичког округа пада дуже од 12 сати, а на појединим местима његова висина прелази и пола метра.

У Мачванском округу највише снега пало је у Лозници, где је јутрос измерен 21 центиметар снежног покривача. Под тежином снега на неколико локација оборена су стабла, што је стварало проблеме на путевима.

На територији општине Ивањица сви путни правци су чисти, осим деоница Одвраћеница – Преко Брдо и Преко брдо – Дуга Пољана, због ветра који прави снежне наносе, рекао је данас Витомир Арсовић из предузећа Путеви Ивањица.

„То је непотребно чистити, јер после 15 минута поново нема пролаза и сваки рад је узалудан док не стане ветар. Ми одржавамо око 230 државних и стотињак километара општинских путева и за сада је све проходно осим ова два путна правца“, рекао је Арсовић.

На подручју општине Лучани снег такође пада од синоћ, али за сада није изазвао проблеме у саобраћају ни у снабдевању електричном енергијом.

Нападало је преко 30 центиметара снега у вишим деловима општине. Екипе зимске службе су на терену и путеви се чисте по приоритетима. Гориво се дели по месним заједницама тако да се и мештани укључују својим тракторима у чишћење сеоских и некатегорисаних путева, рекао је за Танјуг помоћник председника општине Лучани Милија Миленковић.

Снег је највеће проблеме на западу Србије изазвао на простору Златиборског округа, где је на снази забрана саобраћаја тешким камионима на појединим деоницама. Сви путни правци преко Златибора и Златара тренутно су проходни за путничка возила, док је за теретњаке на снази забрана саобраћаја, рекао је Ален Мушановић из Путева Ужице.

У планинским деловима Златиборског округа висина снежног покривача је око 50 центиметара.

,,На терену је више од 20 камиона и ангажована је сва тешка механизација. На путевима првог приоритета има расквашеног снега око пет центиметара, пошто се непрекидно чисте, а на путевима другог и трећег приоритета има и више“, рекао је за Танјуг Ален Мушановић из „Путева Ужице“.

Он је додао да ће током дана екипе Путова Ужице проћи све деонице и одржавати их проходним за путнички саобраћај.

„Снег ће падати цео дан и ноћ, очекујемо да ће забрана кретања за теретни саобраћај бити на снази наредна 24 часа, апелујем на возаче камиона да не крећу пут Златибора“, навео је Мушановић.

У вишим пределима забрана за теретна возила

Снег у Новом Пазару пада од синоћ, а градске службе раде пуним капацитетом како би очистиле путеве и омогућиле безбедан саобраћај. Екипе задужене за одржавање путева су непрекидно на терену, чистећи улице у ужем градском језгру.

У вишим пределима Новог Пазара ситуација је сложенија, а због великих снежних наноса и отежаних услова забрањен је саобраћај за теретна возила. За путничка возила је обавезна употреба зимске опреме, што укључује зимске гуме и ланце за снег.

Како је објављено на сајту предузећа ,,Нови Пазар – пут“, сви државни путни правци које одржавају су проходни, а укључују 800 км путева на подручју Новог Пазара, Краљева, Сјенице, Тутина и Рашке.

Аеродром ,,Никола Тесла“ отворен за саобраћај, појединачна одступања од реда летења

Аеродром Никола Тесла Београд непрекидно је отворен за авио-саобраћај без обзира на временске прилике, а саобраћај се одвија уз појединачна одступања од реда летења услед временских прилика, речено је Танјугу на београдском аеродрому.

Путници све информације о реду летења могу пронаћи на интернет презентацији аеродрома или добити путем броја телефона инфо центра аеродрома 209 4444 или у изабраној авио-компанији. Компанија Belgrade Airport активно сарађује са авио-компанијама и свим актерима у систему ваздушног саобраћаја како би утицај на авио-операције био минимализован, кажу на аеродрому.

Апел возачима да без зимске опреме не крећу на пут и буду опрезни

,,Саветујемо возачима да без зимске опреме и ланаца не крећу на пут, а уколико се одлуче на путовање, треба да возе заиста опрезно и пажљиво. Апелујемо да возачи прилагоде брзину кретања условима на путу и саветује максималан опрез у вожњи“, наводи се у саопштењу ЈП „Путеви Србије“.

Забрана за теретна возила је на снази на путу Нови Пазар-Тутин.

Услед јаких снежних падавина које се у појединим деловима Србије очекују данас и сутра, РХМЗ Србије је јуче покренуо систем за пренос СМС хитних информација грађанима. Највише снега очекује се у западној Србији.

Related posts

Лончар: Грађани Србије моћи ће о трошку државе на трансплатацију органа у Белорусију

Петковић: Курти из немоћи напада Србију

Гашић са државним секретаром Министарства одбране Есватинија о билатералној сарадњи

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније