fejsbuk

Апостоловић: Очекивања су да кластер 3 биде отворен крајем јануара или у фебруару

од TV Most

Амбасадор Србије при Европској унији Данијел Апостоловић оценио је данас да су данас усвојене одлуке о Закључцима Савета ЕУ о проширењу и о упућивању писма нашој страни којим се практично започиње процедура у вези са отварањем Кластера 3, први и важан корак и добра вест, као и да су очекивања да Кластер 3 буде отворен крајем јануара или у фебруару.

Он је  рекао да обе одлуке, синоћ договорене, усвојене и на министарском састанку Савета ЕУ за опште послове.

„Нисам сигуран у којој мери ће наше руководство, пре свега председник Србије Александар Вучић исказати задовољство за ове одлуке. Ја бих рекао да је ово важан преокрет за Србију и у симболичком и у суштинском смислу. Синоћ и данас на министарском састанку, ниједна држава чланица се није успротивила да се упути писмо нашој страни којим се иницира цео процес. То указује и на промену расположења према Србији“, рекао је Апостоловић.

Он је истакао да је свих претходних недеља, највећи број држава чланица ЕУ врло јасно и гласно на састанцима указао да је крајње време да се отвори Кластер 3 са Србијом.

Рекао је и да сматра да нам је потребна много боља динамика у самом процесу и то обострано, јер је, истиче, процес приступних преговора двосмеран.

„Ова одлука је важна не само у контексту отварања Кластера 3, већ и наредних кластера током следеће године. Србија сада има амбициозан циљ који је поставио председник Србије, а подржала Влада Србије, а то је да се до краја 2026. године у потпуности ускладимо са правним тековинама Европске уније и тиме завршимо све оно што је до нас“, рекао је Апостоловић.

На питање какви су даљи кораци, Апостоловић каже да је управо добио писмо сталног представника Мађарске при ЕУ, у својству председавајућег Савету ЕУ, са позивом на достављање преосталих преговарачких позиција за Поглавља 16 (опорезивање) и Поглавље 19 (Социјална политика и запошљавање) у оквиру Кластера 3.

„Ми ћемо одмах одговорити јер су позиције спремне. На основу наших позиција, Европска комисија ће израдити Заједничке позиције ЕУ за ова поглавља и доставља их државама чланицама на разматрање и сагласност. Подсетићу вас да Кластер 3 има осам поглавља, да је Србија већ у оквиру овог Кластера претходних година отворила 5 преговарачких поглавља. Све у свему, да заокружим, очекивања су да Кластер 3 буде отворен крајем јануара или у фебруару, дакле свакако на почетку пољског председавања Савету ЕУ, иако је веома незахвално говорити о роковима“, рекао је он.

Подсерћа да је ЕК последње три године, у своја четири годишња извештаја оценила да је Србија спремна да отвори Кластер 3 и препоручила да се то деси.

Наглашава да је Европска комисија поновила и да сматра да је Србија испунила све услове за отварање Кластера 3, као и да намерава да већ у јануару поново поднесе извештај држава чланица ЕУ о напретку који Србија постиже у преузетим обавезама.

„Ми свакако остајемо посвећени испуњавању неопходних критеријума, као што је то био случај и последњих месеци. Подсетићу вас да смо, између осталог, повећали проценат усклађивања са Заједничком спољном и безбедносном политиком са 51 на 59 одсто, расписан је конкурс за нови сазив РЕМ, озбиљно се ради на испуњавању ОДИХР препорука у циљу побољшања изборних услова, донете су важне одлуке у циљу даље енергетске диверсификације, наставили смо са усклађивањем наше визне политике са визном политиком ЕУ, конструктиван смо партнер у Дијалогу о нормализацији односа са Приштином, као и у области миграција“, закључио је Апостоловић.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније