Саобраћајна полиција ће од 16. до 22. децембра спроводити међународну акцију појачане контроле саобраћаја. Мајор полиције Александар Раденковић каже да је циљ да се разоткрије свако ко вози под дејством алкохола и психоактивних супстанци.
Раденковић напомиње да се акција спроводи у више од 30 земаља Европе, а да је алкохол и даље један од највећих проблема у Србији и свету.
„Говорили смо то кад смо најављивали ову акцију – возачи под дејством алкохола изазивају сваку седму саобраћајну незгоду са погинулим и тешко повређеним особама. Уз неприлагођену брзину и невезивање појасева, то је најчешћи узрок смрти и повреда у саобраћајним несрећама, па је и тренутак за спровођење акције добар“, каже Раденковић за РТС.
Наводи и да је вожња под дејством алкохола и психоактивних супстанци у фокусу саобраћајне полиције током читаве године.
„С обзиром на то да следи период слава и корпоративних прослава, императив је да контролом саобраћаја обезбедимо услове да стање безбедности саобраћаја буде што повољније“, указује Раденковић.
Напомиње да су, када је реч о психоактивним супстанцама, починиоци прекршаја углавном млађи од 30 година.
„Али, када је реч о алкохолу, пију и старији и млади. Недавно смо имали случај 44-годишњака са око четири промила алкохола у крви. Апел свим грађанима – уколико планирате да славите уз алкохол“, закључује Раденковић.
Извор: РТС