Књижевни критичар и заменик министра културе у првој влади Мила Ђукановића Зоран Живковић оценио је данас да је заказивање нове рунде дијалога Београда и Приштине за 17. децембар у Бриселу, покушај да се тај дијалог оживи.
Живковић је за Танјуг рекао да у овом тренутку не види могућност да може да дође до битног напректа у дијалогу, посебно са позиције Србије која је, што се тиче Бриселског споразума скоро све остварила, док друга страна у дијалогу није остварила оно што је најважније и што би требало да оживи дијалог.
„Он се, знамо из којих разлога и даље оживљава и држи, и покушава да се кроз његово трајање ипак дође до неког циља и решења. На то ће утицати и догађаји који ће да уследе током идуће године, који очигледно мењају свет који знамо, па и наш у ком ми живимо“, изјавио је Живковић.
На питање да ли Србија може да очекује помоћ од новоизабраног председника САД Доналда Трампа у интензивирању разговора са Приштином и постизању повољније позиције Србије, Живковић је рекао да иако је Трамп председник најутицајније земље у којој је дошло до великих промена, Србија ипак очекује да он да неки нови тон и нову могућност за разговор о стању и истини на том простору зато што је Трамп имао прилике да доста сазна о Србији и овом региону.
„У том смислу наша очекивања и наде су веће од реалности, али ми сада немамо ништа сем тога. Ми не можемо одступити од нечега што је међународно право и наша историјска истина, без обзира што увек треба да будемо отворени“, поручио је Живковић.
Извор: Танјуг