Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће политика тог министарства бити усмерена ка већој заступљености жена у полицији и на руководећим местима.
„Волео бих да има више жена на руководећим местима, зато што укупан број жена који је заступљен у нашем министарству није еквивалентан радним местима које обављају. Мислим да је таква ситуација и у неким другим областима живота“, рекао је Дачић на Трећој конференцији мреже жена у полицији Републике Србије под називом „Од изазова до снаге – реци НЕ насиљу у свим областима живота“.
Дачић је навео да Мрежа жена у полицији има значајну улогу и да МУП цени сваку њихову иницијативу и допринос, као и да би улога тог удружења требало да резултира већим учешћем жена у полицији, али и на руководећим местима.
Министар је говорио и о насиљу као друштвеној појави истичући да то није само проблем појединаца и да одговор на такво неприхватљиво понашање мора да буде заједнички координисан и утемељен на превенцији, едукацији, подизању свести, јачању институционалних капацитета, као и сарадњи са цивилним друштвом.
Нагласио је да треба оснажити жртве насиља да о томе говоре и да насиље пријаве, као и да схвате да није срамота тражити помоћ.
Дачић је рекао да је МУП веома посвећен борби против насиља и предузимају превентивне активности на подизању свести и образовања ученика и наставног особља, како би се спречила било каква насилна понашања. „Полиција озбиљно приступа свакој пријави насиља, наши тимови пажљиво анализирају све чињенице и доказе, како би сваки починилац тог кривичног дела био приведен правди и адекватно кажњен“, рекао је Дачић и додао да борба против насиља захтева и ширу друштвену ангажованост.
Како каже, осим законских мера и стратегија, неопходно је да сви, од образовних институција, медија, невладиних организација до грађана, препознају важност заједничког рада на смањењу насиља у друштву.
Истакао је да Министарство унутрашњих послова улаже максималне напоре у образовне и превентивне програме који ће децу и младе учити о ненасилном понашању, поштовању права других и вредностима, узајамности, поверења и солидарности.
“Полиција је ту да пружи заштиту, али и да буде партнер у превенцији. Оно што је кључно јесте чињеница да насиље никада није оправдано. Свака особа има право на живот без страха и претње, а наша је дужност да људима то право обезбедимо“, рекао је Дачић.
Извор: Танјуг