Вучић: Први пут више министара и лица поднело оставку, очекујем и судске пресуде

од TV Most

У морално политичком смислу људи су се понашали одговорно, двојица министара и других лица поднели су оставке, у рад Тужилаштва не желим да се мешам, тужилаштво и судови нека раде свој посао како би се утврдила одговорност за несрећу у Новом Саду, рекао је председник Александар Вучић гостујући на РТС-у.

Председник Александар Вучић изјавио је данас да је поводом несреће на Железничкој станици у Новом Саду оставку први пут у српском друштву поднело више особа међу којима су и два министра, као и да очекује не само реакцију тужилаштва већ и судске пресуде.

,,То што тужилаштво каже не значи ништа док судови нешто не кажу. У морално политичком смислу људи су се понашали изузетно одговорно и први пут у историји више лица, двојица министара и више других лица поднели су оставке на своје функције иако их није лако довести у вези са оним што се догодило у Новом Саду, али због своје позиције и објективне одговорности и ситуације у којој се све то догодило поднели су оставке“, рекао је Вучић за РТС.

Нагласио је да је то био доказ напретка српског друштва и српске политике и степен веће и шире одговорности. На питање како коментарише хапшење 12 особа међу којима су и министар грађевине у оставци Горан Весић, директорка Инфраструктуре железнице Србије Јелена Танасковић и њен претходник, Небојша Шурлан, као и помоћница министра задужена за железницу Анита Димоски, Вучић је рекао:

,,Најпре желим још једанпут да изразим саучешће породицама страдалих и колико год пута да то учините, никада није довољно. Ја ћу вечерас нешто другачије да говорим овде на вашој телевизији, увек поштујући вас и увек штитећи право на другачије мишљење свих у Србији, али дајући право себи да као човек који је добио највеће поверење грађане Србије, говорим слободно и говорим оно што мислим“.

Додао је да је најпре када се догодила трагедија рекао да очекује моралну и политички одговорност пре свега и да ће институције да раде свој посао на озбиљан и одговоран начин и да дође до судских пресуда.

У рад тужилаштва не желим да се мешам, надлежни органи да раде свој посао

Председник Вучић изјавио је да не жели и да нема право да се меша у рад тужилаштва и навео да надлежни органи, тужилаштво и судови, треба да раде свој посао по питању кривичне одговорности за урушавање надстрешнице железничке станице у Новом Саду.

,,Што се тиче рада тужилаштва, немам право да се мешам у њихов рад, нити то себи смем да дозволим вечерас. Не желим то да урадим, ни због породица погинулих, нити због тога што бих кршио Устав Републике Србије. Надам се само да ће све проћи без представа о тобожњем узнемиравању јавности“, рекао је Вучић гостујући на РТС-у.

Вучић је додао да је готово са оставкама и да је сада на надлежним органима да утврде кривичну одговорност за несрећу.

,,Што се тиче кривичне одговорности, нека га раде потпуно слободно, нека хапсе још пет, 10, 50, 150 људи, колико год хоће. То је њихов посао. Видећемо на крају шта ће судови да кажу“, рекао је Вучић.

Стари савски мост је пред падом, изградићемо велелепни на његовом месту

Вучић је изјавио вечерас да је Стари савски мост пред падом, а да ће на његовом месту, упркос притисцима, бити изграђен нови велелепни мост који ће бити на понос свих Београђана.

,,Чудо је да није пао. Ради се о нацистичком мосту. Није случајно да га неки штите, јер посебно штите баш те вредности такве из 1941. и 1942. Нацисти су га направили, правила га фирма Јухо, ако се не варам, из Дортмунда. И нацистички војници су то брзо извели, маестрално извели за кратко време, завршили до 1942. године“, рекао је Вучић за РТС.

Додао је људи не знају да је његова конструкција од дрвета које је обложено гвожђем и бетоном.

,,Они не знају да је то само дрво обложено, да то нису бетонски стубови, да то нису чврсти стубови. То је све труло и питање је дана када ће да падне“, рекао је Вучић.

Видећу да лично поднесем предлог закона о високом образовању

Председник Вучић је нагласио да је очајан због одлуке владе о повлачењу допуна закона о високом образовању и да ће размотрити могућност да лично поднесе тај законски предлог Скупштини Србије.

,,Ја нисам очајан због притиска. Ја сам очајан због одлуке владе Србије, да будем сасвим отворен. Ја ћу да видим да ли ћу лично да поднесем тај предлог закона Скупштини Србије, па да видимо ко ће да има већину – влада или ја или било ко други. Јер ја нећу да одустанем, па чекам да штрајкују против мене“, рекао је Вучић за РТС.

Он је рекао и да је разговарао о томе са премијером Милошем Вучевићем, а да је он, како је навео, ,,разговарао са својим деканима и својим другим уцењивачима“.

Вучић је подсетио да тај предлог закона предвиђа да у Србију дођу страни универзитети, како би се студенти из Србије мање школовали у иностранству, али да се појединци противе томе. Он је рекао да се око тог законског предлога подигла хајка, иако се годинама критикује школство у држави, и да смо након тог предлога ,,установили да имамо фантастичан универзитет“.

Нећемо дати ниједној интересној групи да сруши Србију и врати је у блато

Председник  Вучић је изјавио да ће наша држава упркос свим спољним и унутрашњим притисцима наставити да ради још снажније и поручио да више ниједној интересној групи неће дати прилику да сруши Србију и да је врати у блато.

,,Ми ћемо да обезбедимо све за људе, да радимо више, да радимо снажније. Обилазићу градилишта сваког дана, отвараћу пруге, отвараћу путеве. Радићемо напорно, борићемо се и супротставити се свим , свим интересним групама, свима који мисле Србију да сруше“, поручио је Вучић гостујући на РТС.

Како је рекао, ова власт ћути и ради, бори се док се од опозиције сваког дана чују лажи и глупости.

,,И ниједног секунда не кажемо, идемо да им се супротставимо. Не, не. Него ћути, пуштај кибицере, пуштај оне који псују и пљују сваког дана и настави да радиш. Наставићемо да радимо фокусирано, борићемо се фокусирано и нико нас по том питању зауставити неће“, поручио је Вучић.

Он је честитао славу Аранђеловдан свим домаћинима који је славе у Србији.

,,И да захвалим људима који воле ову земљу, који су у огромној већини и који знају да ова земља не сме да стане. И заједнички ћемо се изборити за то и заједнички ћемо победити све оне који би да држе земљу у блату и да никада из тог блата њиховог лоповлука и неспособности не изађемо“, рекао је Вучић.

Истакао је да је претходна власт уништила 550.000 радних места и све друго. Изашли смо и нећемо им никада више дати прилику да нас врате у то и такво блато, поручио је Вучић.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да се Србија суочава са многобројним изазовима и са притисцима споља и са оним изнутра преко, како је рекао, група за притисак, али да ће земља и институције бити сачувани.

,,У земљи у којој имате такве групе за притисак, у земљи у којој имате огроман спољни притисак због независне, суверене и слободарске политике Републике Србије, није лако водити такву политику. Ти притисци ће бити све већи, али уверавам људе да не морају да брину, да ће Србија сачувати своју земљу, своје институције и да никакве бојазни нема“, рекао је Вучић.

Додао је ће због трагедије у Новом Саду судбине неких људи бити теже и лошије.

„Нема никакве сумње. Можда је више него што заслужују. Да ли сви имамо проблеме? Имамо. Решићемо их и изборићемо се са свим тим“, рекао је Вучић.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније