Министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће Влада Србије на сутрашњој седници усвојити предлог буџета за 2025. годину и нагласио да ће буџет бити развојан и усмерен на подизање животног стандарда грађана.
Мали је навео да ће бити буџет за наредну годину бити уравнотежен и развојан и подсетио да је пре неколико недеља у Народној скупштини изгласан ребаланс буџета.
“Настављамо са политиком везаном за подизање животног стандарда, за подизање плата, пензија, минималне зараде, као што смо и обећали, уз велике инвестиције у здравство, просвету, инфраструктуру, пољопривреду“, рекао је Мали за ТВ Прва.
Додао је да очекује да ће предлог буџета бити последње недеље новембра у парламенту и да ће након расправе бити усвојен.
Мали је нагласио да Србија мора да иде напред и да ће Влада наставити да се бори за веће плате и пензије. “Од те политике нећемо одустати и то јесте суштина буџета који ћемо усвојити за наредну годину на сутрашњој седници Владе“, навео је Мали.
Поводом синоћних догађаја у Новом Саду Мали је рекао да су грађани Србије имали прилику да виде како је опозиција на протесту поново злоупотребила једну велику трагедију и оценио да је политика опозиције рушилачка и да показују мржњу према Србији. “Од једног комеморативног скупа, како су га они назвали, направили су скуп који се завршио уринирањем по Градском дому у Новом Саду, гажењем српске тробојке, уништавањем јавне имовине“, рекао је Мали.
Он је навео да је опозиција 2020. године злоупотребила корону, када је била реч о спасавању хиљада живота и да им није одговарало када Србија није била затворена због пандемије, а да су организовали протест када је донета одлука о затварању. Додао је да су представници опозиције и трагедије у “Рибникару“ и Младеновцу присвојили као да су њихове и да су и тада злоупотребили тугу свих. “На неки начин опет су то исто урадили јуче. Као да су они били једини који су позвани и прозвани да то доживљавају као велику трагедију и несрећу“, рекао је Мали.
Додао је да је била добра идеја да се комеморативним скупом у миру и тишини искаже пијетет према страдалима, али да ту идеју спроводе они који, како је навео, немају политику, који мрзе Србију и једино желе да дођу на власт тако што велику трагедију користе у личну корист.
“Управо су лидери опозиције били први на челу свега тога и они који су довели те људе да уринирају по градском дому, да убацају бакље у зграду из 1895. године, која је симбол Новог Сада. Оно што је мени посебно сметало је гажање српске тробојке“, рекао је Мали и додао да не разуме шта је била порука насиља испред Градске куће.
Додао је да су грађани имали прилики да поново виде разлику између председника Александра Вучића и оних који се називају лидерима опозиције, и истакао да се Вучић по ко зна који пут показао као прави државник и да је дошао у Нови Сад иако су, како је истакао, неки говорили да неће смети да дође.
Мали је истакао да је председник Вучић, дошавши синоћ у Нови Сад, иако су учесници протеста уништавали имовину, као велики државник рекао да ће држава одрадити свој део посла, а с друге стране, рекао да „ми пружамо руку и позвао да заједно покушамо да променимо неке ствари, ако је неопходно“. Подсетио је да је председник Вучић у уторак поновио да ће држава да уради свој посао и да ће бити утврђени кривци за трагедију на Железничкој станици у Новом Саду.
Мали је навео да је више од 60 људи до сада саслушано и да се очекују резултати те истраге да се види ко је крив и одговоран, и кривично и морално и политички, и нагласио да ће ко је одговоран бити процесуиран на прави начин. Додао је и да држава остаје на располагању породицама настрадалих и да у тренутку велике трагедије треба да покажемо колико смо велики и колико бринемо једни о другима.
Извор: Танјуг