Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре изјавио је данас да је Европска унија помогла Србији приликом поплава 2014, као и да је од тада уложила 250 милона евра у санирање последица поплава и спречавање будућих поплава у Србији.
У изјави новинарима на регионалној конференцији „Десет година после поплава 2014“ у Београду, Жиофре је подсетио да је због катастрофалних поплава тада у нашој земљи расељено 30.000 људи, да је погођено 119 локалних самоуправа, а да су патње људи биле огромне.
„Ми смо моментално реаговали и већ у јулу те године организовали смо донаторску конференцију. Веома сам поносан што је ЕУ помогла Србији како у том том кључном тренутку, тако и касније са средствима за обнову од 250 милиона евра“, поручио је Жиофре.
Он је додао да су веома поносни што су помогли да се изгради 2.400 нових домова, реконструише и изгради 73 моста и друга критична инфраструктура и што су помогли да се 36.000 пољопривредних домаћинстава врати производњи.
„Ми смо у помоћи од тих страшних поплава били ту од самог почетка и наставили смо даље да помажемо у обнови речних система и изградњи система који ће помоћи да се смање ризици од природних катастрофа. С тим у вези, важан је европски цивилни механизам заштите који омогућава брзо ангажовање опреме, људства, финансијских средстава како би се тренутно помогло онима којима је то најнеопходније“, навео је Жиофре.
Додао је да се Србија придружила том механизму, тако да данас српски тимови одлазе у помажу у другим земљама, као што је то било у Грчкој недавно.
„Ми ћемо да наставимо да сарађујемо у тој области. Ту је битан моменат солидарност, како финансијска, тако и људска“, поручио је шеф Делегације ЕУ у Србији.
Конференцију „Десет година после поплава 2014“ организовали су Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији и ЕУ.
Извор: Танјуг