Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Томислав Жигманов указао је током разговора са потпредседником Парламентарне скупштине Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) Киријакосом Хаџејанијем на тежак положај Срба на Косову и драстичном кршењу људских права припадника неалбанских заједница.
„Када је реч о заштити људских права припадника неалбанских заједница у јужној српској покрајини, ситуација је веома тешка. Представници Владе Републике Србије користе сваку прилику да представницима међународне заједнице истакну да је од изузетног значаја да обрате пажњу и стално држе у фокусу ситуацију са драстичним кршењем људских права припадника неалбанских заједница на Косову и Метохији и да учине додатне напоре да се оно и прекине“, истакао је Жигманов, наводи се у саопштењу Министарства.
Жигманов је рекао да се на Косову ствара негативна социјална атмосфера када је у питању положај српске заједнице. Поменуо је искљученост Срба из процеса доношења политичких одлука и насилно укидање институција Републике Србије на Косову , чему, како је навео, сведочимо ових дана.
„На тај начин усложњава се доступност услуга, од социјалне и здравствене заштите, до питања просвете и образовања. Повећава се и број етнички мотивисаног насиља, што додатно усложњава укупну безбедносну ситуацију у друштву“, истакао је Жигманов.
Он је додао да је на делу застој у преговорима, а изостали су, како је навео, кључни помаци у реализацији међународно преузетих обавеза власти у Приштини, пре свега формирања Заједнице српских општина.
Потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а, који је уједно и изасланик за Југоисточну Европу, изјавио је да је Србија лидер у заштити мањинских права не само у овом делу Европе, и подвукао да се квалитет заштите огледа и у инклузији и интеграцији мањина у систем у ком сви имају једнаке слободе и права по стандардима Савета Европе.
Хаџејани је, такође, истакао да је за њега од велике важности питање права људи на Косову, додајући да (ОЕБС) види какве су тенденције тамо.
Саговорници су се сагласили да је дијалог једини начин да се спорови и конфликти у друштву решавају, а Жигманов је подвукао да Влада Србије доследно инсистира на дијалогу.
Он је поручио и да инсистирање међународне заједнице мора бити на том плану трајно, „јер смо сведоци да једностране акције албанске стране имају последице на положај српске заједнице и на дијалог, као и да представљају безбедносни ризик“.
На састанку се разговарало и о темама које ОЕБС кандидује и реализује у оквиру својих интерпарламентарних форума, а које су од интереса су за све земље региона, као што су депопулација становништва и одлазак образованих, положај националних мањина, туризам и заштита животне средине, закључује се у саопштењу.
Извор: ТВ Мост, саопштење