Служен молебан за почетак нове школске године у Ораховцу

Радио Гораждевац

На молебану за почетак нове школске године у цркви Успења пресвете Богородице у Ораховцу окупили су се предшколци, основци и гимназијалци са својим учитељима и наставницима.

Молебан је служио парох ораховачки јереј Милан Станојевић. Он је по завршетку молитве одржао беседу у којој се обратио деци, родитељима и наставницима, преноси Радио Гораждевац.

“Окупили смо се у храму да се помолимо на почетку школске године. Драга децо, да се помолимо Богу да вам просветли ум, да би схватили науку која вам се предаје у школи, преко ваших драгих наставника, професора и учитеља. Хвала Богу да вас има у оволиком броју. Даће Бог да вас до године има још више. Да захвалимо вашим родитељима који су се трудили да вас изведу на прави пут. Да будете пре свега добри људи и када будете одрасли да сву ову науку која вам се предаје у школи пренесете и на друге људе. Слушајте ваше родитеље. Ви сте пре свега добили први час од својих родитеља у вашим домовима за долично и добро понашање”, рекао је јереј Станојевић.

Он је пожелео деци здравља и да науку која им се даје у школи добро схвате и пренесу на своје другаре и што је, како је рекао, најважније да увек помажу онима који мање знају.

“Даће Бог да нас буде још више у нашим школама. Да оставимо по страни дешавања и политику. Сад је почела школа и за вас је само књига, писање и учење, даће Бог времена за игру и песму”, поручио је у беседи.

Свештеник је сабране покропио освећеном водом, а сви ђаци су добили школски прибор и слаткише које су претходних дана за њих донели поклоници из Бијелог Поља и Новог Сада.

Из цркве су се деца упутила у школу одакле се чуло и школско звоно за почетак наставе.

Први разред основних школа у Ораховцу и Великој Хочи уписало свега троје ђака

У општини Ораховац функционишу две основне и једна средња школа на српском језику.

У први разред ОШ “Светозар Марковић” у Великој Хочи је ове школске године уписано свега двоје првака. У ОШ “Доситеј Обрадовић” у Ораховцу уписан је само један, преноси Радио Гораждевац.

Ипак, у предшколском припремном програму уписано је петоро, односно шесторо нових ђака.

Тако ће ове године основну школу у Великој Хочи похађати укупно 43. ђака, рачунајући припремно одељење. Основна школа у Ораховцу такође броји 36. ђака.

У Ораховачку гимназију и Призренску Богословију уписало се по пет нових првака

У први разред Гимназије у Ораховцу ове године се уписало петоро ђака. Сада ће их са ђацима који похађају други, трећи и четврти разред бити десеторо.

У први разред призренске Богословије се такође уписало пет ученика.

Извор: Радио Гораждевац

Related posts

Ноћна лига у малом фудбалу у Готовуши окупила 20 екипа

Зеленски: Да је Путин желео да оконча рат, не би подстицао енергетску блокаду Украјине

Баскеташи Србије у четвртфиналу Европског првенства

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније