Министарство: Подручје на коме се планира „Јадар“ не обезбеђује трећину воде за пиће

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде саопштило је данас да нису тачне информације изнете у јавности да подручје на којем се планира пројекат Јадар обезбеђује трећину воде за пиће у Србији.

Министарство истиче, поводом изјаве председника Управног одбора Центра за европску политику Срђана Мајсторовића, у којој је наведено да је подручје на којем се планира пројекат Јадар познато по воћарству и да обезбеђује трећину воде за пиће у Србији, да жели да пружи јавности тачне информације на основу релевантних званичних података, а пре свега из Стратегије управљања водама на територији Републике Србије до 2034. године.

Према овом планском документу, на територији Републике Србије годишње падне око 63,7 милијарди метара кубних воде, од чега око 16 милијарди метара кубних отекне у водене токове, док се остатак враћа у атмосферу евапотранспирацијом.

Како је наведено, слив реке Јадар, чија површина износи приближно 958 квадратна метра, представља око 15 одсто слива Дрине или око 1,08 одсто у односу на територију Републике Србије.

„Да би се добио бољи утисак о томе колико је слив Јадра мали у поређењу са сливовима већих река у Србији, наводимо податке о површинама непосредних сливова река: Дунав 81.560 квадратних метара, Сава 16.160 квадратних метара, Велика Морава 38.260 квадратних метара, Јужна Морава 15.696 квадратних метара и Западна Морава 15.313 квадратних метара.  Такође, важно је напоменути и да укупан удео протицаја слива реке Дрине у Србији (којој припада и слив Јадра) износи око 3,34 одсто у односу на укупне протицаје на територији Србије“, кажу у министарству.

Захваћене количине воде из изворишта јавног водоснабдевања на територији Мачванског округа, коме припада и Град Лозница (а обухвата и општине Богатић, Шабац, Владимирци, Коцељево, Мали Зворник, Крупањ и Љубовија), према подацима из Стратегије износи 22,85 x 106 м3/год, што представља око 3,3 одсто захваћене количине вода Републике Србије без АП Косово и Метохија, а удео захваћених вода са подручја слива Јадра је занемарљиво мали у односу на укупну површину округа, наводе из Министарства пољопривреде.

Када је реч о воћарству, на територији града Лознице и околних општина, воће се гаји на око 7.000 хектара, што чини око четири одсто укупне површине под воћем у Србији.

„Иако је воћарство присутно, овај регион не спада у области где је производња воћа окосница привреде, нити се истиче по интензивним засадима и високим приносима.        На основу ових података, јасно је да удео воде са подручја слива реке Јадар у укупном водоснабдевању Републике Србије није значајан, као и да производња воћа у овом региону нема пресудан утицај на националну привреду, а свакако и неће бити угрожени планираним пројектом“. поручује министарство.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде апелује на одговорно и информисано изношење података који су од јавног значаја, како би се избегло ширење нетачних информација које могу да доведу до непотребног узнемиравања јавности.

Ова тема, како је наведено, заслужује озбиљан и научно заснован приступ који узима у обзир све релевантне чињенице и контекст.

„Такође, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде користи ову прилику да пружи пуну подршку председнику Републике Србије Александру Вучићу у реализацији свих важних развојних пројеката који ће омогућити даље јачање наше економије, раст бруто домаћег производа и бољи живот за све наше грађане. Реализација ових пројеката важна је и за нашу пољопривреду и наше пољопривредне произвођаче, јер без снажне индустрије нема ни снажне пољопривреде, при чему су те две гране привреде потпуно компатибилне“, наведено је у саопштењу.

Извор: Танјуг

Related posts

Ноћна лига у малом фудбалу у Готовуши окупила 20 екипа

Зеленски: Да је Путин желео да оконча рат, не би подстицао енергетску блокаду Украјине

Баскеташи Србије у четвртфиналу Европског првенства

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније