Михајловић: Влада Србије понудила повећање минималца веће од 10 одсто

од TV Most

Представници Владе Србије понудили су на данашњој, трећој по реду, рунди преговора о минималниј цени рада за следећу годину да повећање буде веће од 10 одсто, изјавио је секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић и додао да је то добро будући да је на претходном састанку предложено да повећање износи између осам и 10 процената.

„Није речено колико је то повећање веће од 10 одсто. Очекујемо да сутра на седници колегијума Социјално-економског савета изађу са конкретним процентом повећања“, рекао је он за Танјуг.

Додао је да су остали партнери, тј. синдикати и послодавци данас остали при својим ранијим предлозима.

„Чекамо да чујемо предлог из Владе Србије и да на основу тога можда коригујемо своје захтеве“, рекао је он и навео да до тада не желе да се изјашњавају о евентуалним корекцијама.

Стевановић: Трасирати темпо да минималац 2027. године достигне 650 евра

Влада Србије предложила је данас да раст минималне зараде у наредној години буде већи од 10 одсто, изјавио је за Танјуг државни секретар Министарства финансија Саша Стевановић и навео да би се тиме постигао трогодишњи континуитет двоцифреног раста минималца, након што је 2023. минимална цена рада повећана за рекордних 17,8 одсто, а претходне за 14,3 одсто.

Оценио је да разговори о минималној заради у Србији за 2025. годину протичу у тону конструктивног дијалога, где су све стране окупљене око идеје како доћи до износа који ће омогућити даљи раст минималне зараде уз одржавање макроекономске стабилности.

„Очекујем да се са квалитетним дијалогом настави већ сутра, када ће се одржати седница колегијума Социјално-економског савета, али је важно да смо после година и година бурних преговора, коначно сви за столом сагласни да смо окупљени око исте идеје, односно бољитка“, рекао је он.

Додао је да је важно да се настави са остваривањем добрих резултата, да се подиже животни стандард свих грађана, са акцентом на оне са најнижим примањима.

„Економске перформансе Србије су добре, запосленост је рекордна и по сваку цену се морамо трудити да то ништа не угрози. Иза нас је деценија труда да Србију поставимо на здраве економске темеље и то је једино што доноси економски раст, а последично и раст зарада и пензија“, нагласио је Стевановић.

Истакао је да се повећањима минималца трасира темпо да он 2027. године достигне 650 евра.

„Преговоре настављамо док не дођемо до износа повећања који све параметре и надаље одржава стабилним, а притом задовољава потребе радника“, истакао је он.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније