Вујовић: Сачекајмо Студију о процени утицаја на животну средину

Танјуг

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић поручила је грађанима да не подлежу утицајима разних „политички инструисаних представника бившег режима и опозиције“ и апеловала на целокупну јавност да сви заједно сачекају Студију о процени утицаја на животну средину, како би се разговарало о пројекту Јадар на основу чињеница.

„Неопходно је да се сачека Студија о процени утицаја на животну средину, јер ће то бити главни показатељ да ли има негативног утицаја. Пре тога је заиста преурањено и неозбиљно без чињеница говорити да ће бити штетан утицај и ширити панику и страх. То обично раде неодговорни политичари бившег режима, на основу неодговорних, неистинитих и чак застрашујућих тврдњи“, рекла је Вујовић.

Министарка је истакла да уколико Студија о процени утицаја на животну средину покаже да пројекат Јадар на било који начин може да има негативан утицај на здравље људи и животну средину, држава неће дозволити реализацију.

Према њеним речима, закони у Србији морају да се поштују, а процеси од значаја за грађане биће транспарентни.

„Ми се залажемо да процеси увек буду транспарентни, да стручна јавност учествује и наравно, да отклонимо све могуће негативне утицаје, уколико их има. И када је пројекат Јадар у питању, инсистираћемо на томе да се све ради у складу са прописима“, рекла је Вујовић.

Министарка је најавила и да ће у наредном периоду закони бити унапређени, а захтеви пооштрени.

„Преписиваћемо и директиве ЕУ у законе који се тичу заштите животне средине, како би домаћи прописи били усклађени са европским законима. И поред тога, инсистираћемо на највишим и најстрожим стандардима заштите животне средине“, рекла је Вујовић.

У Влади Србије су формирани тимови који ће се такође бавити здрављем људи и заштитом животне средине, наводи она и додаје да ће се, поред тимова и домаћих експерата, сарађивати и са најбољим светским експертима који су радили на сличним пројектима као што је Јадар.

„То је оно што ће бити и предност овог пројекта, јер ћемо моћи да консултујемо најбоље искуство и најбоље праксе када говоримо о рударењу литијума“, поручила је Вујовић.

Вујовић је подсетила да су компанију Рио Тинто у Србију довели исти они који сада позивају на протесте, само су тада говорили да је пројекат Јадар развојна шанса Србије.

„Довели су Рио Тинто у Србију, мењали законе и прописе како би компанија што лакше пословала у нашој земљи, а сада су баш они најгласнији противници пројекта и желе да узбуне грађане неодговорним и неоснованим тврдњама“, указала је министарка.

Додала је да је интересантно да нико од њих није говорио о пројектима који су у претходним деценијама нарушили стање животне средине у долини Јадра, и који су остављени овој власти да решава.

“Имали смо и закатанчену фабрику ‘Вискоза’ из 2005. године, где смо затекли расуто око 2.500 тона опасног историјског отпада. Ова Влада на челу са Милошем Вучевићем, и претходно са Аном Брнабић, смогла је снаге да тај проблем реши, да скупи и третира тај опасан отпад на прописан начин. Бринули смо онда када нико други није бринуо. Решили смо и проблем јаловишта Зајача и Столице, и све што је нарушавало животну средину у том крају, али о томе нико није говорио. Подсетићу да сви ми чланови Владе и наше породице, живимо у овој земљи, сви дишемо исти ваздух и пијемо исту воду. Свима нам је циљ исти, а то је здава животна средина”, рекла је Вујовић.

Након што Студија буде израђена и предата, објаснила је, представници Владе, министарстава, стручни медицински тим, као и тимови из других области, обићи ће сва места у Србији како би разговарали са грађанима и представницима стуке на основу чињеница.

„Уколико у тој студији буде нешто што се некоме учини сумњиво, трудићемо се да заједно отклонимо сумње. Сви ћемо бити ту за разговор, продужићемо процедуре, да дуже траје увид јавности и да процес буде што транспарентнији. Желимо и имаћемо квалитетан дијалог на изузетно високом нивоу“, закључила је Вујовић.

Извор: Танјуг

Related posts

СЛ: ЦИК покушава да умањи број председавајућих у бирачким одборима које делегира Спрска листа

Мацут: Децо, учите, стварајте и радите, негујте критичко мишљење

Летонска полиција није дозволила улаз навијачима са српским обележјима

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније