Међугодишња инфлација у јуну је успорила на 3,8 одсто, објавила је данас Народна банка Србије (НБС) позивајући се на податке Републичког завода за статистику и навела да су опадању инфлације највише допринеле цене хране и нафтних деривата. Из НБС су навели да су у оквиру цена хране, цене прерађене хране порасле за 0,4 одсто, што је приближно месечним остварењима од почетка ове године, али је тај раст неутралисан нижим ценама свежег поврћа и меса.
И на месечном и на међугодишњем нивоу, допринос цена хране укупној инфлацији у јуну је био неутралан.
Под утицајем појефтињења нафтних деривата, минус 2,6 одсто, цене енергената су, први пут ове године, на месечном нивоу снижене, за 1,0 одсто а међугодишње посматрано, раст цена енергената у јуну је износио 6,2 одсто.
Цене у оквиру базне инфлације су биле веће за 0,5 одсто месечно, пре свега због сезонски уобичајеног раста цена туристичких пакет аранжмана, као и цена угоститељских услуга и станарина.
На међугодишњем нивоу, базна инфлација у јуну је износила 5,1 одсто, што је ниво око кога се креће последњих неколико месеци.
Према процени централне банке, међугодишња инфлација ће и у наредном периоду наставити кретање у границама циља, 3,0 плус минус 1,5 одсто.
Извор: Танјуг