OHR: Измењени Закон о застави, грбу и химни Српске на Уставном суду БиХ

Из Канцеларије високог представника у БиХ (OHR) Кристијана Шмита, који у Републици Српској није признат, најављено је да ће се Уставни суд БиХ бавити усвојеним изменама и допунама Закона о употреби заставе, грба и химне у Српској, који је прошле седмице усвојен у Народној скупштини Републике Српске.

„На Уставном суду БиХ ће бити да оцени уставност закона у светлу своје досадашње судске праксе“, рекли су из OHR-а, преноси Фена.

Агенција преноси да им је из OHR-а речено да усвајање измена и допуна Закона о употреби заставе, грба и химне у Републици Српској има за циљ имплементацију, како наводе, „декларације тзв. свесрпског сабора како би се створио правни основ за истицање званичне химне и грба Републике Србије у Републици Српској као свесрпских симбола“.

Из OHR-а подсећају да је Уставни суд БиХ већ прогласио неуставним те исте симболе који су тада били одређени као званични грб и химна Републике Српске, преноси портал сарајевског Аваза.

Суд је наводе тада образложио да су ти званични симболи у супротности са уставним принципом колективне равноправности конститутивних народа, будући да се тиме истиче историја, традиција, обичаји и верски и национални идентитет Срба, и намећу такве вредности припадницима других конститутивних народа, другим грађанима и осталима на територији Републике Српске.

Извор: Танјуг

Related posts

Народна скупштина Републике Српске изгласала престанак важења више закона

Фудбалери Партизана победили ТСЦ у 12. колу Суперлиге Србије

Ђоковић предао Фрицу меч за треће место на егзибиционом турниру у Ријаду

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније