Танјуг

Додик очекује убрзање евроинтеграција; Пенц за улазак земаља региона у ЕУ

од TV Most

Република Српске очекује да ће у наредним месецима доћи до убрзања евроинтеграција, изјавио је данас председник Републике Српске Милорад Додик након састанка са министром савезне државе Хесен за европске послове и савезне послове Немачке Манфредом Пенцом, који је убеђен да све земље региона треба да буду део ЕУ.

Додик је рекао да је веома задовољан чињеницом да је министар Пенц у посети Српској и истакао да су у разговору разменили мишљења о ситуацији у БиХ и ЕУ.

Навео је да јако важно то што је на састанку са Пенцом истакао опредељење Српске да се креће према евроинтеграцијама.

„Да желимо да искористимо овај тренутак који је везан за преговарачки статус“, рекао је Додик на конференцији за новинаре.

Верује, нагласио је, да ће се БиХ брже кретати ка ЕУ него до сада.

„Мислимо да је важно да нам Брисел омогући проводљив оквир, да то не буде листа жеља која се тешко спроводи. У БиХ се нека питања не могу решити деценијама“, навео је председник Републике Српске.

Навео је да постоји разумевање за европски пут Српске и да очекује да ће након поновног именовања Урсуле фон дер Лајен европски пут бити убрзан.

Каже да је са Пенцом разговарао и о односима Српске, Немачке и целог региона.

„Важно је рећи да су овде стабилност и мир. И сарађујемо са привредном структуром саме Немачке, посебно са покрајином из које долази министар Пенц“, рекао је Додик.

Истакао је да су ставови Српске о високом представнику и кршењу Дејтонског споразума познати.

„Веома ми се свидело мишљење министра, који сматра да ми треба да се слушамо и доносимо заједничке ставове. До сада су са Запада долазили политичари који су само желели да намећу решења. Ово је за мене био освежавајући разговор и надам се да ћемо овако наставити“, навео је Додик.

Пенц је рекао је да је са председником Републике Српске имао отворен разговор.

„Јако је важно да слушам све што се каже. Мислим да се регион налази у историјском тренутку и сада сви треба да ухватимо тај ритам“, казао је Пенц новинарима.

Сада, истакао је, сви морају да се приближе Европској унији.

„За добробит региона, али и Европске уније. Дакле, без сумње људи овде су оријентисани ка Европској унији. Али нико због рога не сме да изгуби свој идентитет“, казао је Пенц.

Истакао је да је чврсто убеђен да земље региона треба да уђу у Европску унију, пренела је РТРС.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније