Ђурић: Србија се залаже за темељне принципе повеље УН упркос грубом кршењу међународног права у случају Косова

скриншот

Министар спољних послова Марко Ђурић рекао је да Србија неће одустати од залагања за универзално важење темељних принципа повеље УН, без обзира што и сама трпи последице њене селективне примене и грубог кршења међународног права у случају једностраног проглашења независности Косова, чиме јој је нанета и историјска неправда.

Он је нагласио да то ипак није најгоре што се дешава већ свакодневно систематско шиканирање српског народа на Косову.

„Једнострано проглашена независност КиМ представља грубо кршење међународног права, али то, нажалост, није најгоре што нам се десило. Најгоре што нам се дешава још увек је страховити притисак према невећинским заједницама, посебно према српској заједници на КиМ, која је изложена систематском шиканирању, кршењу колективних људских, политичких и економских права“, рекао је и нагласио да та тема заслужује да буде предмет и јавног и јасног изјашњавања шире академске заједнице.

Он је подсетио да Србија води самосталну и независну спољну политику, засновану на очувању националних и државних интереса, али и увек уз поштовање основних принципа међународног права.

Министар је изјавио да је његова визија као шефа српске дипломатије да Србија упоредо са европским путем настави да развија и јача сарадњу са државама из свих делова света.

„Градићемо нова, али нећемо заборавити стара партнерства и традиционална пријатељства. Наставићемо да, унапређујемо свеобухватне билатералне односе са најважнијим актерима међународне политике, САД, Кином, Русијом, као и са свим европским партнерима“, рекао је Ђурић на отварању Интернационалне академске конференције Квадратура круга: „Кретање кроз промене у савременим међународним односима“ којој су присуствовали између осталог и представници дипломатског кора и амбасадори Кине и Украјине.

Србија ће, како је додао, наставити да успешно подиже ниво односа са пријатељским државама Африке, Азије и Латинске Америке.

Говорећи о приоритетима српске спољне политике, указао је да се свет суочава са изузетно тешким, непредвидивим и нестабилним околностима, изазовима и кризама које постају све сложеније – од рата у Украјини и ескалација сукоба и хуманитарне катастрофе у Гази до повећања ризика од терористичких претњи, али и озбиљних последица економске, енергетске и климатске кризе.

„Да бисмо се успешно носили са тим изазовима, неопходно је координисано деловање свих релевантних фактора, као и континуиран развој нових приступа и метода који ће омогућити да ефикасно одговоримо на све сложеније међународне околности“, рекао је он.

Нагласио је да Србија увек истиче важност стабилности региона, унапређење регионалне сарадње и добросуседских односа и додао да се приступ Србије заснива на визији о заједничкој ЕУ будућности.

„Србија жели да постане чланица ЕУ, та визија је утемељена на принципима узајамног уважавања и поштовања наше државе и нашег народа“, рекао је Ђурић и нагласио да Србија наставља да подржава све иницијативе које доприносе регионалној сарадњи и интеграцији.

Нагласио је да је управо супротно произвела иницијатива везана за резолуцију о Сребреници покренута на нелегитиман начин, без одлуке надлежног органа БиХ и без договора у региону.

„Та резолуција има дубоко негативан утицај на процес помирења који на Балкану представља сложан и деликатан процес“, оценио је министар и додао да усвајање резолуције, која „није резултат заједничког консензуса, већ политичких притисака“, представља озбиљан корак уназад у процесу помирења.

Подсетио је да Србија уважава и поштује све жртве из прошлости, укључујући и жртве злочина у Сребреници, и да се залаже за очување сећање на достојанствен начин, без коришћења трагедија у политичке сврхе.
Србија је, како је додао, земља посвећена пуноправном чланству и процесу приступања који захтева реформе и прилагођавање.

„Уверени смо да је то најбољи пут за будућност наше земље. Европске вредности, принципи демократије, владавине права и људских права су темељ на коме градимо наше друштво и институције“, рекао је Ђурућ и изразио очекивање да ће напори и бројни резултати које је Србија остварила бити препознати и на адекватан начин вредновани.

Ђурић је изразио уврење да ће закључци и препоруке ове међународне научне конференције, која се одржава у Ректорату Универзитета у Београду бити од велике користи и да ће допринети још квалитетнијем разумевању међународних односа и свеобухватном сагледавању комплексних изазова са којима се суочава савремени свет.

Конференцију организују Институт за међународну политику и привреду и Факултет безбедности Универзитета у Београду, а у њеном раду ће учествовато професори и истраживачи из 12 земаља.

Извор: ТВ Мост, Танјуг

Related posts

Сингал: Спасиоци не успевају да допру до људи затрпаних под рушевинама у Авганистану

Школа балета у Грачаници наставља са радом, упис у току

Кошаркаши Србије вечерас против Финске у осмини финала Европског првенства

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније