:

:

TV Most

clock

Mart 18, 2015   14:30

0

209

Svetski dan poezije 21. mart

Svetski dan poezije održava se od 2001. godine u Beogradu i gradovima Srbije a ove godine program je uredio pesnik i srednjoškolski profesor Petar Matović, organizator je kao i prethodnih godina Kulturni centar Beograda (KCB).

Petnaesta po redu manifestacija ima nekoliko programskih celina: Čas za poeziju, Razgovarate li o poeziji?, Zalepi mi usta i naloži da pevam!, Poetski performans, programi kojima će savremeni pesnici u živom obraćanju približiti svoju poeziju publici, posebno mladima u srednjim školama.

Na dosadašnjim festivalima poezija se govorila na trgovima, pijacama, prodavnicama, gradskom prevozu, ove godine pesnici će biti gosti beogradskih i požeških srednjih škola u pokušaju da pronađu odgovor zašto su srpski školski programi nastave književnosti anahroni u odnosu na potrebe mladih ljudi i u odnosu na aktuelnu književnu produkciju, kazala je urednica književno tribinske redakcije KCB Olivera Stošić.

Ona je najavila da će uz brojne autore iz Srbije na ovim programima svoju poeziju govoriti gosti iz Evrope: Aleš Debeljak (Slovenija), Adam Boržić (Češka), Tadeuš Dombrovski (Poljska), Kozmin Perta (Rumunija), Nikola Madžirov (Makedonija), Jolanda Kastanjo (Španija), Arvis Viguls (Letonija), Mariana Jungmajer(Austrija), Tomas Havlik (Austrija), Ketrin Homstrejt (Austrija), Markus Dejzenberger (Austrija), Deidra Malruni (Irska) i Đani Gregori Forne (Francuska).

Učesnici iz Srbije su Danica Vukićević, Ana Ristović, Vladimir Đurišić, Ana Marija Grbić, Ana Rostokina, Miloš Živanović, Tomica Ćirić, Tamara Šuškić, Bojan Marković, Vladimir Stojnić, Dragana Mladenović, Goran Korunović, Danilo Lučić, Jasmina Topić, Dragoslava Barzut, Dejan Matić, Ilhan Pačariz, Nadija Rebronja, Vladimir Tabašević i Ivana Maksić.

Manifestacija će se pored preispitivanja mesta savremene poezije u školskom sistemu baviti i odnosom medija prema sadržajima kulture, odnosno poezije u aktuelnom ekonomsko-političkom trenutku u Srbiji.

Prema oceni organizatora manifestacije KCB, konzumeristički principi i medijski imperativ „ozabavljene kulture“ udaljili su književnost, posebno poeziju iz vidnog polja javnosti dok se u obrazovnom sistemu poezija tretira kao istorijska kategorija. Stoga će ovo biti dve glavne teme ovogodišnje manifestacije posvećene poeziji.

Pored savremenog pesništva nije zaboravljena ni klasika, povodom Beogradskog irskog festivala i obeležavanja 150 godina od rodenja pesnika Vilijema Batlera Jejtsa, biće realizovan program posvećen ovom autoru-klasiku.

Svetski dan poezije 21. mart ustanovio je UNESCO 1999. godine sa ciljem da podrži jezičku raznovrsnost kroz pesnički izraz i da se ugroženim jezicima ponudi mogućnost da se "čuju" unutar svojih velikih zajednica.








Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva