:

:

TV Most

Foto: Kineski investitori su četiri dana sredinom decem

clock

Mart 25, 2015   12:59

0

203

Start Azijske infrastrukturne investicione banke

Ministar je naveo da će sedište banke biti u Pekingu, ali da će članice AIIB pregovarati o eventualnom otvaranju filijala u drugim zemljama, prenosi agencija AP.

Australija je danas poručila da će se priključiti AIIB-u ukoliko svi uslovi u pogledu transparentnosti te banke budu ispunjeni. Švajcarska i Luksemburg su takođe ove nedelje saopštili da planiraju da se pridruže banci, nakon što su to već učinile Britanija, Francuska, Nemačka i Italija.

Ideja o osnivanju AIIB je kineska, a prvi memorandum o tom projektu je potpisan u oktobru prošle godine u Pekingu. Osnivački kapital banke biće 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital 50 milijardi dolara.

Posmatrači u SAD i Japanu su već izrazili zabrinutost zbog planova Pekinga da osnuje AIIB, jer ta organizacija može postati ozbiljan konkurent Svetskoj banci (84, SB) i Azijskoj razvojnoj banci (84, ADB), koje podržavaju Vašington i Tokio.

Još 2013, kada je Kina obelodanila nameru o osnivanju banke, SAD su počele da ubeđuju svoje saveznike da bojkotuju novu instituciju. Amerikanci tvrde da će nova banka po svoj prilici imati blaže standarde za odobravanje kredita u odnosu na Svetsku banku.

Japan je ovog meseca poručio da ne namerava da učestvuje u osnivanju AIIB, dok ta organizacija "ne pojasni svoju politiku o nizu važnih pitanja s naše tačke gledišta, naročito o pravilima davanja kredita".

Predsednik ADB Takehiko Nakao je, međutim, izjavio da AIIB doživljava kao potencijalnog partnera, a ne rivala, dodajući da ADB već razgovara sa Pekingom, sa kojim želi da podeli svoje iskustvo. ADB je spremna da sarađuje sa AIIB ukoliko ta banka ispuni ekološke, socijalne i druge standarde za kreditiranje, rekao je Nakao.

U Pekingu su u oktobru prošle godine memorandum o osnivanju AIIB potpisale zemlje od regionalnog giganta Indije, preko malih i siromašnih zemalja kao što je Laos, do bogatih koje ukljucuju Singapur i Katar.

Planirano je da se AIIB najpre pozabavi izgradnjom "novog puta svile", trgovačke magistrale koja je nekada povezivala Kinu sa Evropom. Među projektima je i izgradnja železničke pruge Peking-Bagdad, a nova banka finansiraće i izgradnju puteva, pruga, elektrana i telekomunikacione mreže radi jačanja ekonomija u regionu, pisao je prošle godine Fajnenšel tajms.

Banka Kine (84, BoC), vodeća kineska banka po platnom prometu sa inostranstvom i treća po velicicni po tržišnoj vrednosti, saopštila je danas da je u 2014. ostvarila rast neto profita veći od osam odsto, zahvaljujući širenju poslovanja u inostranstvu.

Neto zarada je prošle godine porasla na 168,60 milijardi juana (84, 27,80 milijardi dolara) u odnosu na 156,91 milijardu juana iz 2013, navodi banka, a prenosi agencija Frans pres.

"Poslovno okruženje u bankarskom sektoru prolazi kroz duboke i opsežne promene, a kineska ekonomija ulazi u novu fazu sporijeg rasta", rekao je predsednik BoC Tjen Guoli, dodajući da je, pored dobrih rezultata u inostranstvu, veća upotreba juana doprinela uspešnom poslovanju BoC prošle godine.

Poljoprivredna banka Kine, jedna od četiri najveće državne banke u toj zemlji, takođe je danas saopštila da je u 2014. ostvarila rast neto profita od 7,9 odsto. Neto zarada je u 2014. iznosila 179,46 milijardi juana (84, 29,22 milijarde dolara) u odnosu na 166,32 milijarde juana iz 2013.

Bruto domaći proizvod Kine je prošle godine porastao 7,4 odsto, što je najsporiji tempo u gotovo četvrt veka, pa je vlada u Pekingu olabavila monetarnu politiku u pokušaju da podstakne privredni rast. Kineska centralna banka je, sa ciljem podsticanja kreditiranja, od novembra dva puta snizila kamatne stope, uz sniženje nivoa obaveznih rezervi u bankama.

Kina želi da uveća ulogu juana na međunarodnim tržištima u skladu sa svojom pozicijom druge po veličini svetske privrede. Da bi to ostvarila, potpisala je klirinške sporazume sa više zemalja i sporazume o valutnoj razmeni sa više centralnih banaka.

Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva