:

:

TV Most

Foto: Foto Tanjug

clock

Decembar 20, 2017   12:05

0

207

Otvoren Dositejev dom u Beogradu


Otvarajući "Dositejev dom", ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević primetio je da Dositejeve reči i njegovo delo odjekuju u vremenu i istoriji.



Vukosavljević je napomenuo da znak pitanja za sve nas u vremenu koje dolazi jeste koliko su danas aktuelne njegove reči.



"'Knjige, braćo moja, a ne zvona i praporci', odjeknulo je ustaničkom Srbijom kao poziv koji je neko razumeo, neko nije. Srbija je bila ogrezla u krvi, u borbi za slobodu, naveo je ministar.



Velika stradanja i velike patnje bili su prisutni u trenutku kada je Dositej iz intelektualno drugačijeg sveta, drugačijeg kulturnog kruga dospeo u Srbiju. Njegov poziv i njegov glas kod naših uglavnom nepismenih ustaničkih vođa i kod naroda koji je grcao za prvim zracima slobode i prvim uzdisajima slobode, odjeknuo je snažno i imao je svoj efekat", rekao je ministar.



Ministar se zapitao da li danas, posle više od 200 godina, uz sitne izmene, možemo da kažemo "knjige, braćo moja, a ne industrija zabave, rijaliti šou programi i trivijalnosti i banalnosti, potkultura i subkultura, koje nas zasipaju iz svakog pravca iz dana u dan".



"Mislim da možemo i u tome jeste snaga Dositejeve prosvetiteljske poruke i ako njegove reči čujemo, razumemo i sa blagim izmenama prevedemo u sadašnji kontekst, shvatićemo i shvatamo koliko je to upozorenje i poziv aktuelan i danas", napomenuo je Vukosavljević.



Vukosavljević je istakao da je Dositej u vreme groznice za slobodom, uneo drugu vrstu groznice - prosvetiteljsku, reformatorsku, revolucionarnu.



"Te dve stvari koje su, logika bi nalagala, antipod jedna drugoj, složile su se u finu harmoniju i ono što je delovalo nemoguće u tom trenutku, desilo se - Srbija je krenula da se razvija u svim pravcima i da stvara državu, institucije i škole", dodao je ministar.



Upravnica Mirjana Dragaš podsetila je da je Zadužbina osnovana 2004. godine zahvaljujući kompaniji "Hemofarm" koja je kupila kuću u kojoj je rođen Dositej Obradović u Čakovu, pored Temišvara, koja je odmah preneta u vlasništvo Zadužbine, renovirana i pretvorena u spomen-muzej.



"Sada prvi put smo u prilici da otvorimo pravu kuću za Zadužbinu 'Dositej Obradović' - Dositejev dom i time ispunimo želju i zavet srpskog naroda i kulturnih pregaoca iz 1911. godine koji su želeli da tada u Beogradu otvore Dositejev dom koji će biti mesto okupljanja prosvetnih radnika i svih stvaralaca u oblasti kulture", rekla je Dragaševa.



Ministarstvo kulture je izdvojilo blizu pet miliona dinara kojima je renovirano 250 od ukupno 500 kvadratnih metara prostora u zgradi, koja je spomenik kulture od velikog značaja i u kojoj se, pored Zadužbine "Dositej Obradović", nalaze i Vukova zadužbina i Institut za književnost i umetnost.



Predsednik Upravnog odbora Zadužbine Dušan Ivanić je istakao da je Dositej ostao "znak modernog identiteta srpske kulture, prosvećenosti, slobodnog, verski (a možemo dodati - ideološki i politički) tolerantnog građanina".



Ivanić je rekao da je Zadužbina nastojala da u izdanjima, izučavanju i popularizaciji Dositejevog dela ujedini kulturu sećanja sa savremenom kulturom i najavio da će u Dositejevom domu intenzivirati Dositejeve školske dane, nastojati da Dositejev salon postane redovna tribina za razmenu kritičke misli o novim izdanjima i različitim sferama, a okrugli stolovi i naučne konferencije predviđaju se kao redovna delatnost.



"Dositejev dom treba da postane mesto održavanja predavanja i diskusija o strateškim pitanjima razvoja naše kulture i o aspektima njenog identiteta i očuvanja identiteta Srba u rasejanju", poručio je Ivanić.


0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva