:

:

TV Most

Foto: Foto Tanjug

clock

Mart 21, 2018   12:05

0

153

Od 1. jula za prvo dete jednokratna pomoć


Mere koje je predsednik Aleksandar Vučić predstavio u subotu na konferenciji za medije imaju za cilj da podstaknu rađanje i podignu standard porodice, rekla je ministarka Slavica Đukić Dejanović.



Za prvo dete majke će dobijati 100.000 dinara jednokratno, i ta mera će važiti od 1. jula, rekla je ministarka gostujući u Dnevniku RTS-a.



Za drugo dete majke će dobijati 10.000 dinara mesečno dve godine, za treće dete dobijaće se 12.500 dinara mesečno u toku deset godina, a za četvrto 18.000 dinara za 10 godina. Ta mera vlade važi za svu decu rođenu ove godine, odnosno od momenta stupanja na snagu Zakona o finansijskoj podršci porodici, krajem decembra, rekla je Đukić Dejanović.



Ministarka je najavila da će se o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje finansirati i drugi pokušaj vantelesne oplodnje. Za to su, najpre, neophodne izmene zakonskih i podzakonskih akata.



"Brojka koja je zabrinjavajuća je da 600.000 parova nema decu, a mnogi od njih bi da se ostvare kao roditelji, pogotovo ono koji su već iz biomedicinski potpomognute oplodnje postali roditelji. Daće im se mogućnost da o trošku RFZO-a imaju i drugi pokušaj, odnosno da dobiju drugo dete", rekla je Đukić Dejanović.



Značajna su finansijska sredstva, ali i znanje o reproduktivnom zdravlju, smatra ministarka.



"Opredelili smo se kao vlada za finansijske mere i mislim da je predsednik i kao predsednik Saveta za populacionu politiku, ali ikada je bio premijer, shvatio koliko je prosečna žena siromašna, i koliko dete ima pravo na neki optimalan standard – zato su te mere važne, ali nisu jedine. Treba više da se zna o reproduktivnom zdravlju, populacionoj politici, potreban je bolji kvalitet života svih, a pre svega ljudi u reproduktivnom periodu. Lokalna samouprava mora preuzeti deo aktivnosti na sebe i raditi u svakoj sredini koja je specifična", navela je ministarka.



Ministarka je rekla da su mislili da će morati da se rade normativne promene kada su počeli istraživanje na 128.000 zaposlenih. Međutim, shvatli su da ni zaposleni ni poslodavci ne koriste zakonske mogućnosti.



Kao primer zakonskih mogućnosti navodi da do treće godine deteta jedan od roditelja ne može da radi popodnevnu ili noćnu smenu, ako za to ne da saglasnost, postoji mogućnost rada od kuće, da se ne radi puno radno vreme, da radno vreme ne mora biti fiksno, da se bira smena posebno za roditelje koji imaju decu od sedam do 10 godina.



"Država će poslodavce stimulisati i podsticati da koriste zakonske olakšice za svoje zaposlene", rekla je Đukić Dejanović.



 



 


0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva