:

:

TV Most

clock

Oktobar 23, 2017   12:05

0

226

Nastavljen proces za rehabilitaciju Nedića


Na ročištu je svedočio profesor Filozofskog fakulteta Milan Ristović, koji je detaljno govorio o okolnostima koje su se dešavale u vreme Nedićeve vlade 1941–1945. godine, rekao je Tanjugu punomoćnik podnosilaca zahteva za rehabilitaciju, advokat Zoran Živanović.




Profesor je detaljno odgovarao na pitanja suda i govorio o dokumentima i radu Vlade iz tog perioda, kao i o tome šta je konkretno preduzimao Nedić.



Lojalnost Nemcima, Milan Nedić je potvrđivao do samog kraja rata 1945. godine. To u svom svedočenju tvrdi profesor Ristović, na osnovu, kako kaže, uvida u arhive Srbije, ali i vojne i političke arhive Nemačke.  



"On je bio instrument koji je trebalo da svojim represivnim sistemom suzbija sve vidove pokreta otpora, da obezbeđuje pozadinu nemačkih frontova, da Srbija bude prvo strateški važna i ekonomski eksploatisana", kaže profesor Milan Ristović.



Ideološku saglasnost sa okupatorima pokazivao je i stavom prema Jevrejima, objašnjava profesor Ristović i pred sudom čita Nedićev stav o rešenju jevrejskog pitanja:



"Napolje s njima. Sve dokle jedan Jevrejin bude u zemlji i dok može da govori sa Srbima ili dok ga Srbi mogu žaliti, sve dotle nema mira u zemlji."



Na sledećem ročištu, koje je zakazano za 22. januar 2018. godine, pitanja će mu postavljati punomoćnik podnosilaca zahteva za rehabilitaciju.



Očekuje se da tada bude ispitan još jedan svedok, istoričar Aleksandar Jovanović.



Proces je danas nastavljen nakon višemesečne pauze koja je usledila zbog odlučivanja o žalbama dve jevrejske organizacije koje su htele da se umešaju u postupak, ali ih je sud pravosnažno odbio.



Nedićevi potomci zatražili su zahtevom za rehabilitaciju od suda da poništi Uredbu Vlade FNRJ kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava, odnosno da ga rehabilituje.



Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica. Navodno je u pritvoru izvršio samoubistvo, a nikada nije objavljeno gde je sahranjen.



Postupak po zahtevu za rehabilitaciju izazvao je negodovanja u javnosti, budući da jedan deo građana smatra da je Nedić zločinac i da sud treba da odbije rehabilitaciju.




 


0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva