:

:

TV Most

clock

Oktobar 03, 2015   12:05

0

138

Mihajlović: Ili legalizacija ili rušenje

Mihajlovićeva je, za današnji "Informer", rekla da je osnovna razlika između ovog i prethodnih pet zakona o legalizaciji, to što više neće biti novih i naglasila da Predlog zakona o ozakonjenju objekata predviđa ili legalizaciju ili rušenje nelegalnih kuća i stanova i da treće mogućnosti nema.

"Znači, ili će građani legalizovati kuće ili ćemo ih porušiti. U Srbiji ima tačno 1.476.433 nelegalne kuće i stana. Od toga je zahtev za legalizaciju podnela 771.000 građana i oni će platiti samo taksu", kaže Mihajlovićeva.

Ona je rekla i da ministarstvo razmatra mogućnost da i ljudima koji nemaju dokaz o vlasništvu nad zemljom na kojoj su podigli nelegalne kuće, omogući "ozakonjenje objekata".

"U tim slučajevima kao dokaz o vlasništvu prihvatali bi se računi o plaćenoj struji ili dokaz da se deset godina unazad plaća porez na imovinu, Kao treća mogućnost, razmatra se sudski overena izjava vlasnika nekretnine", dodala je ministarka.

Na pitanje koje je rešenje pripremljeno za vlasnike nelegalnih stanova u zgradama u kojima je većina stanara već legalizovala nekretnine, ona je odgovorila da takve zgrade ne mogu da se ruše, ali da će biti učinjeno sve da njihovi vlasnici plate bar deset puta veći porez na imovinu, kao i da će protiv njih biti podnete krivične prijave, kao poruka da se nikom više ne isplati da živi u nelegalnoj kući.

Upitana da li će javno biti porušene i nelegalne vikendice političara, od kojih se pominju predsednik Tomislav Nikolić i njegov sin Radomir, Mihajlovićeva je odgovorila:

"Novi zakon tačno propisuje kod kojih objekata nije moguće ozakonjenje. To su kuće koje su izgrađene na priobaljima, trusnim područjima, klizištima... Ovaj zakon zaista nije pravljen po meri nijednog pojedinca".

Mihajlovićeva je rekla i da će oni koji su podneli zahtev za stan od, recimo, 100 kvadrata platiti taksu od 3.000 dinara, a onima koji nisu podneli zahtev biće potreban izveštaj o zatečenom stanju objekta i dokaz o pravu svojine.

"Naše procene govore da bi to iznosilo oko 9.000 dinara, plus taksa od 3.000 dinara. Za objekte veće od 100 kvadrata taksa je 10.000, a za one iznad 200 kvadrata 20.000 dinara", izjavila je Mihajlovićeva za "Informer".

Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva