:

:

TV Most

Foto: Tanjug

clock

Februar 01, 2016   12:05

0

120

Ivanić veruje da će EU prihvatiti aplikaciju BiH

Ukoliko BiH ne bude dobila status kandidata Bošnjaci, Srbi i Hrvati će nastaviti s unutrašnjim političkim sukobima, dodao je Ivanić u zajedničkom intervjuu agencijama Fena i Hsinhua.

BiH će, kako je ranije dogovoreno, aplikaciju Briselu podneti 15. februara.

"BiH mora predati aplikaciju za članstvo u EU, prvenstveno zbog kompleksne geopolitičke situacije. Neće biti lako dobiti status kandidata, ali sam optimist. Ako BiH ostane izolovana na zapadnom Balkanu, mislim da bi ona bila naredni potencijalni prostor za krizu i da bi EU na kraju mogla snositi posledice za to", rekao je.

Objašnjava da se to, na primer, može primetiti u kontekstu Libije, gde brojne izbeglice dolaze u zapadnu Evropu preko Italije i Malte, ili na primeru Sirije i svih migranata koji dolaze u Evropsku uniju, na primeru Ukrajine i vrlo problematičnih ekonomskih odnosa između EU i Rusije, tako da EU ne treba još jedan izvor krize.

"Stoga, verujem da će EU prihvatiti našu aplikaciju i dati nam status kandidata. Tek tada počinje pravi posao. Ako BiH ne postane deo EU, ostaće izolovana i mi ćemo ostati da se bavimo našim unutrašnjim razlikama. Bošnjaci, Srbi i Hrvati će nastaviti s unutrašnjim političkim sukobima", kaže Ivanić.

Ivanić je istakao da ako BiH bude deo nečeg većeg i šireg moraće da prihvati pravila koja su postavljena negde daleko odavde.

"Svi moramo prihvatiti taj set pravila. Zbog toga, mislim da postoji spremnost na svim nivoima vlasti da se ide u tom pravcu. Svi zajedno smo potpisali izjavu Predsedništva BiH početkom prošle godine o evropskoj perspektivi za BiH. Slažem se da će biti problema s različitim nivoima vlasti i da će biti potrebno prilagoditi različite stavove. Ali čak i tada, ne bi trebalo biti mnogo problema, jer ono što ćemo pregovarati ustvari je način na koji ćemo morati prihvatiti pravila EU. Nije da mi možemo biti ti koji će menjati postojeća pravila EU. Mi ćemo jedino pregovarati o tome kada, kako i koliko dugo će nam trebati za njihovo provođenje i mislim da je moguće postići dogovor o ovome. Belgija, na primer, ima dva ministarstva poljoprivrede u dva dela zemlje i imaju vrlo jednostavno pravilo, ukoliko se slažu o nečemu, oni glasuju za to, ako ne, suzdržavaju se od glasanja u EU. Mi možemo isto pravilo primeniti u BiH. Stoga verujem da BiH može razviti zajednički stav. Dakle, ne mislim da unutrašnja struktura zemlje predstavlja problem. Jedino pitanje je želimo li mi to učiniti ili ne", pojasnio je Ivanić.

Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva