:

:

TV Most

clock

Januar 20, 2015   12:05

0

122

Evropski socijalisti podržavaju ulazak Srbije u EU

To je, posle rasprave o Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu u EP, danas saopštila Grupa socijalista i demokrata u EP, a potpredsednik te grupe Viktor Boštinaru je istakao da je "Srbija zvanično počela pregovore o članstvu, što obeležava napredak te zemlje za poslednjih deset godina".

Dodao je međutim da "ozbiljna zabrinutost vlada zbog pogoršanja slobode štampe u Srbiji" kao i zbog "značajne razlike u usaglašavanju stavova Srbije sa spoljnom politikom EU".

Boštinaru, zadužen sa međunarodne odnose u grupi socijalista, je takođe stavio do znanja da je dijalog Srbije i Kosova od prvenstvenog značaja za obe strane i "nužan povoljan korak ka normalizaciji i stabilnosti".

"Učešće Srba sa severa i juga Kosova na izborima i određeni napredak u uklanjanju paralelnih struktura su takođe ishodi tih povoljnih razgovora", naveo je Boštinaru.

On je takođe podvukao da je "sloboda medija u žiži pažnje u svim zemljama proširenja" i predočio da "posebno ozbiljna zabrinutost vlada zbog pogoršanja slobode štampe u Srbiji otkako je na vlast došla nova vlada".

"Ta vlada treba da zajamči povoljne uslove za slobodan rad medija", naveo je potpredsednik Grupe socijalista i demokrata u EP.

Štaviše, ukazao je on, u slučaju Srbije smo mi zabrinuti zbog značajne razlike u usaglašavanju sa spoljnom politikom EU.

Predsednik Grupe socijalista i demokrata u EP Đani Pitela je u saopštenju istakao da je "proširenje EU uspešna priča", uz opasku da "i dalje postoje izazovi i zemlje kandidati (za članstvo u EU) moraju ubrzati nastojanja da ugrade pravnu tekovinu (unutar EU postojeći sklop zakona i standarda) i sprovedu Odredbe iz Kopenhagena o delovanju demokratije i efikasne tržišne privrede".

Posebni dalji napori, poručio je Pitela, moraju biti učinjeni u reformama pravosuđa, vladavine prava, slobode izražavanja, prava manjina i suzbijanju korupcije.

Knut Flekenštajn, takođe potpredsednik ove grupe EP, je skrenuo pažnju na to da je "ekonomska i finansijska kriza u Evropskoj uniji takođe ugrozila mnoge od naših suseda, i to naročito zemlje Zapadnog Balkana koje teže članstvu u EU".

"Ta teška ekonomska situacija je nametnula mnogo veće zahteve u primeni ambicioznih programa evropskih reforme, tako da mi moramo biti veoma jasni u predanosti i potpori da bismo tim zemljama pomogli da održe zamah reformi", podvukao je Flekenštajn.

Izvor: Beta

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva