:

:

TV Most

clock

Novembar 11, 2016   12:05

0

209

Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Pre 98 godina, Veliki rat okončan je potpisivanjem primirja u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, u šumi kod grada Kompienj. Taj dan danas obeležava se u celoj Evropi, zemlje Komonvelta ga obeležavaju kao Dan sećanja, a Amerikanci kao Dan veterana.

U Francuskoj, na primer, odaje se pošta i vojnicima poginulim u Drugom svetskom ratu ali i u noviijim sukobima.

Kristin Moro, ambasadorka Francuske u Srbiji kaže da svi gradovi i sva sela obeležavaju 11. novembar i svi se sećaju svojih mrtvih.

"U svakom selu ćete naći spoemnik posvećen tim žrtvama. Svečanostima prisustvuju vojne i civilne vlasti, nekadašnji ratnici ali i građani. U obavezi smo da prenesemo mladima to sećanje jer i danas treba da smo večno zahvalni žrtvama i da budemo svesni da će, na žalost, uvek biti potrebe da žrtvujemo svoj život za svoju domovinu", rekla je ambasadorka Moro.

Srbija Dan primirja obeležava od 2012. godine. Prethodno, taj datum, u Srbiji obeležavao se od 1919. godine, sve do početka Drugog svetskog rata. Da bi ponovo gradili kulturu sećanja, smatraju istoričari, potrebno je u ceo proces više uključiti obrazovni sistem ali i ustanove kulture.

"Ako se budemo zadržali na manifestacionom momentu nećemo doći do suštine, a to je obrazovanje i kulutra. Nedostaje nam znanje koje je stereoptipno znanje o velikim bitkama, velikim pobedama i porazima i velikim stradanjima ali Prvi svetski rat je složena pojava, složen proces koji je trajao četiri godie i bio prvi veliki globalni, totalni rat", objašnjava istoričar Dejan Ristić.

Ono što se promenilo u odnosu na period neposredno posle rata, jeste to što se danas odaje pošta žrtvama i na pobedničkoj i na gubitničkoj strani.

"Za istorijske neprijatelje, kao što su bile, na primer, Francuska i Nemačka, bitka kao što je Verdanska, čiju stogodišnjicu obeležavamo ove godine, postala je simbol pomirenja. Treba da se setimo slike kancelara Kola i predsednika Miterana koji su s rukom u ruci obeleželi stradanje u Verdanskoj bici. U toj bici je bilo 700.000 žrtava, ravnopravo i na francuskoj i na nemačkoj strani", rekla je Moro.

Od 1914. do 1918. godine poginulo između 15 i 20 miliona ljudi. Tokom Prvog svetskog rata, Srbija je izgubila trećinu stanovništa. Primirje koje je potpisano 11. novembra bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.

Izvor: RTS

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva