:

:

TV Most

Foto: Tanjug, arhiva

clock

Septembar 17, 2018   17:54

0

215

Dačić: Iznuđena rešenja ne vode stabilnosti regiona


„Konstruktivna pomoć je uvek dobrodošla, ali ne i opstrukcija. Ako je Srbija prihvatila cenu za svoje pogrešne odluke, mislim da i druge zemlje treba da ukinu inerciju u svojoj međunarodnoj politici, jer se vremena menjaju. Nema više prostora za auto-pilota u politici“, rekao je Dačić u intervjuu za magazin „Diplomacy & Commerce“.



On je napomenuo da je rano je govoriti o ishodu dijaloga Beograda i Prištine, ali je dodao da smo konačno došli u fazu razgovora o modalitetima održivog rešenja, i zato su očekivanja o ishodu dijaloga velika.



„Mislim da je Srbija dokazala da je spremna da vodi suštinski dijalog za trajno rešavanje pitanja Kosova i Metohije, ali kroz postizanje održivog kompromisa. U tom smislu za Srbiju je neprihvatljivo da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije kao ishod dijaloga, jer se onda tu ne radi o dijalogu za postizanje trajnog rešenja, već u prihvatanju politike svršenog čina Prištine i dela međunarodne zajednice, što ponavljam, Srbija sa time ne može da se saglasi. Takođe, za Prištinu je neprihvatljivo da dobije širu autonomiju u okviru Srbije. Dakle, to su sigurno dve opcije koje nisu tema razgovora“, istakao je Dačić.



Prema njegovim rečima, „svedoci smo da jedna od članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija ne podržava, ili ništa ne doprinosi dogovoru Beograda i Prištine, zapravo čini sve da do njega ne dođe“.



„Ipak, takođe smo svedoci promene stavova dela međunarodne zajednice, ili bar uzimanja u razmatranje različitih predloga koji su na stolu“, dodao je Dačić.



Šef srpske diplomatije je ukazao I da smo svedoci turbulentnih vremena – Velika Britanija izlazi iz Evropske unije, američka administracija pravi ozbiljne zaokrete u svojoj spoljnoj politici, Rusija nije više nejaka kao devedesetih, a kineska ekonomija ozbiljno postaje konkurent Zapadu.



„Svet se menja, ali moramo i mi uporedo s njim. Da shvatimo promene, uhvatimo korak s njima, ali, pre svega, da radimo na sebi samima i našem društvu“, rekao je on.



Povodom situacije u regionu, Dačić je, upitan za odnose sa Hrvatskom, rekao da, iako imamo različito viđenje prošlosti, ne vidi razloge za bilo kakva sukobljavanja u budućnosti.



„Nemamo bilo kakve interese koji mogu biti protivrečni u budućnosti. Ja stalno ponavljam da iza papira, naših reči i unutarstranačke ili unutrašnje politike stoji život običnog čoveka, njegova svakodnevnica – a to je posao, to je infastruktura, obrazovanje koje mu pružamo, kultura koju mu omogućavamo… Naši narodi su isprepletani i nemamo taj luksuz da ne mislimo na naše građane i njihove porodice“, kaže Dačić.



Upitan koliko bi verovatni ulazak Makedonije u NATO predstavljao izazov za srpski stav o neutralnosti, on je rekao da Srbija nema nikavih aspiracija za ulazak u bilo kakve vojne saveze, pa ni u NATO.



„Što se tiče članstva Makedonije u NATO, Srbija poštuje spoljnopolitičke prioritete drugih država, kao što očekuje da se njeni prioriteti na isti način razumeju i poštuju“, dodao je on.



Na pitanje da li su mogućnosti da prve balkanske zemlje postanu članice Evropske unije 2025, godine, danas postale stvar prošlosti, on je podsetio da tempo pristupanja Srbije u velikoj meri zavisi i od dijaloga Beograda i Prištine, koji se trenutno nalazi u ključnoj fazi.



„Pristupanje Evropskoj uniji ostaje jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Republike Srbije“, rekao je Dačić i izrazio nadu da će se dinamika pregovora ubrzati, kao i da će „u skorijoj budućnosti biti otvorena sva pregovaračka poglavlja za koja su stvoreni uslovi i da će Srbiji biti omogućeno da usredsređenošću i zalaganjem iskoristi okvirni rok za pristupanje do 2025. godine“, rekao je Dačić.



Upitan šta su spoljnopolitički prioriteti Ministarstva spoljnih poslova u narednom periodu, on je rekao da je to svakako rad na održavanju, ali i produbljivanju odnosa sa svim našim partnerima i prijateljima, čak i sa onima sa kojima ne delimo uvek ista mišljenja niti imamo iste interese.



„Kao rezultat kontinuiranih napora na planu očuvanja teritorijalne celovitosti Srbije kroz predstavljanje naše argumentacije utemeljene na međunarodnom pravu i Povelji UN, izdvajaju se povlačenje priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije od strane Surinama, Burundija, Liberije i Papua Nove Gvineje. I naravno nastavljamo s aktivnostima na planu povlačenja JPNK“, istakao je on.


Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva