:

:

TV Most

clock

Avgust 17, 2017   12:05

0

136

Crkva i porez kompleksna tema, SPC ima poreske obaveze

Na pitanje novinara da kaže kada će crkva početi da plaća porez pošto je Agencija za restituciju objavila da je crkvi vraćeno 95 odsto imovine, a patrijarh Irinej ranije izjavio da će SPC plaćati porez na imovinu kada joj bude vraćena sva imovina, Ružić kaže da je ta tema mnogo kompleksnija i specifičnija, kao i da prvo treba videti šta još nije vraćeno crkvi.

"SPC i ostale konfesije imaju svoj status u društvu i naravno da imamo svetovnu i duhovnu vlast koje su podeljene. Naravno da postoje poreske obaveze koje proističu iz funkcionisanja bilo kog pravnog lica, pa i SPC, ali takođe postoji i potreba da se precizira koja je to imovina koja nije vraćena ne samo SPC, već i drugim crkvama u Srbiji", rekao je Ružić.

Ističe da tek onda možemo da govorimo o tome kada će i na koji način to pitanje biti razrešeno.

"Moje lično mišljenje je da svi koji imaju poreske obaveze taj porez moraju da plaćaju", dodao je Ružić.

Zvanični stav SPC je da se porez na imovinu mora plaćati i za crkvu to nije diskutabilno.

U SPC su ranije rekli da postojeće poreze, koji se ne tiču vraćene imovine uplaćuju redovno.

"Objekti koji su nam vraćeni su uglavnom devastirani objekti i SPC nije u mogućnosti da istovremeno plaća i porez na te objekte i da ulaže ogromna sredstva za sanaciju tih objekata", rekao je urednik "TV Hram", protojerej stavrofor Stojadin Pavlović.

U zakonu o porezu na imovinu se kaže – verske zajednice oslobođene su samo poreza na objekte koji služe za bogosluženja.

Takođe, da li je porez plaćen evidentira svaka lokalna samouprava. U skladu sa Zakonom o porezima na imovinu, crkve i verske zajednice, uključujući i SPC, kao obveznici poreza na imovinu imaju obavezu da u roku od 30 dana, od dana nastanka poreske obaveze, podnesu poresku prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu za sve nepokretnosti.

Ružić je najavio da će Vlada uskoro predložiti i rešenje za dugovanja gradova i opština koje iznosi oko milijardu evra i oko 300 miliona evra za dospele obaveze.

Ružić je, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše to što je Fiskalni savet ranije upozorio da će finansije lokalanih samouprava potopiti državne finansije, rekao da "situacija nije toliko alarmanta, koliko bi to izgledalo iz samog izveštaja Fiskalnog saveta", te da su u pitanju dugovi koji su posledica dugogodišnjeg neodgovornog ponašanja gradova i opština.

"Godinama i decenijama je akumuliran koncept neodgovornog ponašanja i zaduživanja lokalnih samouprava", naveo je Ružić.

Navodi da država sprovodi ozdravljanje privrede i javnih finansija i da se više neće tolerisati takva neodgovornost na lokalu.

Ružić dodaje da Ministarstvo finansija radi na tome da se spreče zloupotrebe, ali i da se ne ugroze komunalne delatnosti, a da će premijerka Ana Brnabić uskoro dati predlog kako da se reši ovo pitanje.

Ukazao je i da nije realno da opština sa 15 ili 20 hiljada stanovnika imaju 17 ustanova i preduzeća.

"To se neće tolerisati", rekao je Ružić i najavio da će Ministarstvo državne uprave biti na raspolaganju lokalnim samouprava za optimizaciju bespotrebnih ustanova i preduzeća.

Zaključio je da svakako treba proveriti i strukturu duga lokalnih samouprava, koliko otpada na kamate i ko su poverioci.
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva