:

:

TV Most

clock

Maj 27, 2018   12:05

0

191

Brnabić: Predsednici Republike i Vlade veslaju u istom pravcu


Premijerka Ana Brnabić je, u okviru serijala "Kvaka 23", ocenila da termin "zarobljena država", upotrebljen u Strategiji Evropske komisije za Zapadni Balkan, "svakako ne bi primenila na Srbiju".



Brnabićeva objašnjava da se taj termin ne odnosi jednako na "sve države, odnosno teritorije Zapadnog Balkana", i tvrdi da "Srbija svakako nije zarobljena država".



Premijerka naglašava da je zemlja u reformama, da promene traju, a da ćemo "za rezultate morati da sačekamo".



Na pitanje o nedelovanju pravne države, poput nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu i rušenja u Hercegovačkoj, Brnabićeva je rekla da "predsednica Vlade Srbije svakako ne može da uzme ni čekić, ni bager, pa da ide da ruši objekte koji nisu legalni, već mora da poštuje institucije Republike Srbije".



"Moram da kažem da mi ne možemo da biramo kad ćemo biti pravna država", predočila je premijerka i pomenula primer Savamale u kojoj su "srušeni nelegalni objekti" i čije su rušenje, kako smatra, "svi pohvalili".



Prema rečima Brnabieveć, "vladavina prava je da Vlada uradi ono što je zakonom propisano, da izda nalog o rušenju, da odbije zahtev za legalizaciju i da sačeka da nadležne institucije urade šta treba".



"Pravda je ponekad spora, ali je svakako dostižna", uverena je premijerka, koja se "ne slaže da institucije ne rade svoj posao, već da im nekad treba više vremena i da bi trebalo da budu i efikasnije i transparentnije".



Na opasku o lošim ocenama Evropske komisije o vladavini prava, ali i izjavi francuskog predsednika Emanuela Makrona da proširenje slabi EU, Brnabićeva je uzvratila da on nije mislio na Srbiju, već na neke druge zemlje Zapadnog Balkana.



"Vladavina prava je izuzetno važna, ali ona nije samo do Vlade Srbije, već je isto tako i do sudstva, koje je nezavisno od Vlade", smatra Brnabićeva koja je, povodom stava da pravosuđe nije nezavisno, poručila da "ona nije adresa za sudske odluke i efikasnost".



Premijerka je podsetila da je na okruglom stolu o izmenama Ustava rekla da "nama treba efikasnije i odgovornije sudstvo" i ocenila da "ne možete da kažete da je Vlada za sve kriva".



Povodom kritika da se Ministarstvo pravde oglušilo o predloge sudija, tužilaca, advokata i civilnog sektora, Brnabićeva je rekla da posle devet meseci debate "nisu usvojene samo neke sitnice, a da je, na primer, čuveni zlatni glas povučen iz nacrta koji je otišao Venecijanskoj komisiji".



Tehnokratski premijer 



Odgovarajući na više pitanja o odnosu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, njegovom izlasku izvan ustavnih ingerencija i njenoj formalnoj moći, Brnabićeva je ocenila da "svi zaboravljaju da je ona tehnokratski premijer".



Brnabićeva je objasnila da "nema političku stranku iza sebe, da moć koju ima da vodi Vladu i menja Srbiju dolazi, pre svega, iz podrške Aleksandara Vučića i podrške SNS-a i da je to demokratija".



Premijerka negira da je reč o nepoštovanju institucija i ustavnih i zakonskih propisa i navodi da i u "drugim zemljama EU ili Evrope postoje takvi slučajevi tehnokratskih premijera koji se konsultuju sa ljudima koji imaju većinu u skupštini".



"Ja odgovaram Skupštini. Dakle, moram da imam većinu u Skupštini da bih sprovodila svoje odluke", istakla je Brnabićeva i dodala da se "ne stidi što kaže da je Vučić njen mentor", jer je "bitno da javnost to čuje iz razloga poštovanja i postojanja kontinuiteta".



Brnabićeva misli da je Vučić pre nje "odlično radio svoj posao" i naglašava da bi se konsultovala sa njim o temama oko kojih ima dileme "čak i da on danas nije predsednik".



"Ne postoji ništa loše u tome da se konsultujete sa ljudima za koje mislite da neke stvari znaju bolje i da su ih radili na pravi način. Ja nisam najpametnija na svetu, pa tačno da sam predsednica SNS-a, ne bih bila najpametnija na svetu", napomenula je Brnabićeva.



"Mali u Beogradu pokazao kako se vodi odgovorna fiskalna politika"  



Govoreći o Siniši Malom, kao budućem ministru finansija, premijerka je rekla da je to "u potpunosti bio zajednički izbor nje i predsednika".



Drugo je pitanje koliko će građani Srbije da veruju da je "meni posao mnogo olakšan time što se u najvećoj mogućoj meri slažem sa politikom Aleksandra Vučića i njegovom vizijom", istakla je Brnabićeva.



Na pitanje čime je Mali zaslužio da postane ministar, s obzirom na brojne afere koje prate njegovu političku karijeru, Brnabićeva je odgovorila da je on u Beogradu pokazao kako se "vodi odgovorna fiskalna politika u trenutku kada je Grad bio istorijski najzaduženiji" i da je napravio "odličan rezultat".



"Kao predsednici Vlade, u potpunosti je na meni odgovornost kako će Siniša Mali da radi svoj posao ministra finansija, koji je užasno važan", ocenila je Brnabićeva.



Upitana da li bi smenila ministra odbrane Aleksandra Vulina zbog izjava o promeni spoljne politike, Hrvatskoj i nekih drugih, Brnabićeva je odgovorila da bi svakako konsultovala parlamentarnu većinu, koja njoj i njenoj Vladi "daje moć u parlamentu i daje moć da menjamo Srbiju nabolje".



Brnabićeva "ne misli da je dobro da ministri daju izjave koje su suprotne politici Vlade Srbije", dok na pitanje zašto su oni onda deo Vlade, odgovara "da smo u prošlosti navikli da svako može da priča šta hoće, ali da je danas ovo jedan drugačiji timski rad".



"Ja pokušavam stalno da govorim mom timu da ne radimo to. Ali vraćam se na to što mislim da je danas jedna od najvećih snaga Srbije što imamo predsednika Republike i predsednika Vlade Srbije koji veslaju u istom pravcu i rade kao tim", istakla je Brnabić.



Ne znam da li postoji dokument zemalja Kvinte 



Govoreći o neformalnom dokumentu zemalja Kvinte u vezi sa Kosovom i roku da se to pitanje reši do kraja godine, Brnabićeva je potvrdila da o tome "ima informacije iz razgovora sa predsednikom Republike, da je on usmeno dobio neke predloge, koji u ovom trenutku nisu prihvatljivi, i da se dalje razgovara o tome".



"Taj papir Kvinte ja svakako nisam videla i mislim da ga ni on nije video, ne znam da li postoji", rekla je Brnabićeva i naglasila da "nema stvarno neke vremenske odrednice za rešavanje problema sa Kosovom".



Premijerka smatra da je ispravna i odgovorna politika da taj problem mora da se završi "zbog nas", a ne zbog EU, kako bi došlo do dugoročne stabilnosti i konačno pravog i jasnog prosperiteta za Srbiju.



"Otvorena sam za sve sastanke" 



Brnabićeva negira da se Medijska strategija piše ponovo zbog pritisaka iz EU na temu slobode i položaja medija i negativnih nalaza svih relevantnih međunarodnih strukovnih i nevladinih organizacija, uključujući i Izveštaj o napretku Srbije.



Brnabićeva je podsetila na njen sastanak sa Grupom za slobodu medija mnogo pre događaja u vezi sa Medijskom strategijom, posle čega je ministar imao još tri zasebna sastanka.



"Ja sam čekala da vidim da li će se medijska udruženja i asocijacije vratiti u radnu grupu za izradu Medijske strategije. Nisu se vratili, Strategija je bila završena, ali nismo želeli da idmo sa njom zato što nije imala legitimitet", objasnila je Brnabićeva.



"Bila sam i pre kritika EU i danas sam otvorena za sve sastanke. Mi se ne slažemo u viđenju, ja mislim da u Srbiji postoji sloboda izražavanja", rekla je Brnabićeva i dodala: "ali to što se ne slažemo u viđenju, ne znači da smo neprijatelji".


0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva