:

:

TV Most

clock

Jul 20, 2018   15:14

0

179

Besplatnu pravnu pomoć pružaju advokati, a ostali "podršku"


I za ovaj tekst koji se nalazi na sajtu Ministarstva pravde, ostavljen je rok do 6. avgusta za dostavljanje promedbi i sugestija.




Glavna novina koja je predviđena Nacrtom je razlikovanje besplatne pravne "pomoći" od besplatne pravne "podrške".



Prema Nacrtu ovog zakona, besplatnu pravnu pomoć pružaju advokatura i službe pravne pomoći u jedinicama lokalne samouprave, a besplatnu pravnu podršku javni beležnici, pravni fakulteti i posrednici.



Izričito je navedeno da pružaoci besplatne pravne podrške ne smeju da pružaju besplatnu pravnu pomoć.



Nacrt zakona je predvideo da Udruženja mogu da pružaju besplatnu pravnu pomoć samo na osnovu odredbi zakona koji uređuju pravo azila i zabranu diskriminacije, kao i da u ime udruženja da postupaju advokati.



Predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac rekao je Tanjugu da je advokatura zadovoljna tekstom Nacrta ovog zakona, ukazujući da je njegova poenta da pravnu pomoć mogu da pružaju samo advokati.



"Godinama smo blokirali proces donošenja ovog zakona jer smatramo da pravna pomoć ne može da bude pružana 'radi reda', već da mora da ima kvalitet, a takvu pomoć može da pruži samo advokat", naglasio je Gostiljac.



Nacrtom je predviđeno da pravnu pomoć pružaju advokati sa liste Advokatske komore Srbije, napomenuo je Gostiljac i dodao da nevladine organizacije takođe mogu da pružaju pravnu pomoć, ali samo preko advokata.



U Nacrtu je predviđeno da besplatnu pravnu pomoć u službi pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave ili u ime udruženja mogu pružati diplomirani pravnici, kada zakonom nije propisana obavezno zastupanje od strane advokata.



Kada je u pitanju besplatna pravna "podrška", Nacrt zakona kaže da je pružaju javni beležnici, posrednici i pravni fakulteti.



Taj vid podrške se sastoji od pružanja opšte pravne informacije, popunjavanja formulara, sastavljanja javnobeležničke isprave i posredovanja u rešavanju sporova.



Zakonom je propisano i ko može da bude tražilac, a ko korisnik besplatne pravne pomoći, kako se i ko vodi evidenciju pružalaca, postupak za ostvarivanje prava na besplatnu pravnu pomoć, finansiranje besplatne pravne pomoći, taj vid pomoći u prekograničnim sporovima i drugo.


Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva