:

:

TV Most

Foto: Tanjug

clock

April 19, 2015   12:39

0

193

Vučić i Dodik položili venac u Donjoj Gradini

Vence u najvećem jasenovačkom stratištu u ime Republike Srbije osim premijera Vučića položio je i savetnik predsednika Srbije Oliver Antić, a u ime Republike Srpske osim predsednika Dodika premijerka željka Cvijanović.

U spomen stradalim Romima, Jevrejima i Srbima vence su položile i delegacije preživelih logoraša, boračkih udruženja, Izraela, diplomatski kor...

Obeležavanje Dana sećanja počelo je svetom arhijerejskom liturgijom u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici, koju je služio episkop banjalučki Jefrem.

Vence su položili i predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko ÄŒubrilović, predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić, kao i delegacije Vlade RS, Veća naroda RS i Paralamentarne skupštine BiH.

Osim premijera Srbije i savetnika predsednika Republike, obeležavanju Dana sećanja prisustvuju i ministri u Vladi Srbije Nebojša Stefanović, Aleksandar Vulin, Bratislav Gašić, Vanja Udovičić, željko Sertić, Nikola Selaković, zamenik predsednice Skupštine Srbije Igor Bečić, kao i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Na Grobnom polju "Topole", koje se sastoji od 41 masove grobice, vence su položile i delegacije Države Izrael, generalni konzul Srbije u Republici Srpskoj Vladimir Nikolić, te ambasadori u BiH Srbije Stanimir Vukićević, Ruske Federacije Petar Ivancov, Velike Britanije Najdžel Kejsi, SAD Morin Elizabet Kormak, te predstavnici ambasada Rumunije, Mađarske, Slovačke i Holandije, kao i otpravnici poslova ambasada Italije i Crne Gore u BiH.

Vence su položili i predstavnici Misije OEBS-a, te Kancelarije Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH (OHR)i Kancelarije EU u Banjaluci.

Na jasenovačkom stratištu bile su prisutne i delegacije preživelih jasenovačkih logoraša Srbije i logoraša Drugog svetskog rata iz Republike Srpske, te predstavnici grada Banjaluka i opštine Kozarska Dubica.

Zajednički venac položile su delegacije Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, SUBNOR-a, Saveza logoraša RS, te Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida RS.

Vence je položila i delegacije Oružanih snaga /OS/ BiH i Trećeg pešadijskog Republika Srpska puka OS BiH, Jevreja iz BiH i Roma iz Srpske i Srbije, kao i brojne druge delegacije i pojedinci.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja kao deo planiranog i sa vrha tzv. Nezavisne države Hrvatske smišljenog i organizovanog istrebljenja tih naroda.

Dan sećanja na žrtve Jasenovca obeležava se povodom oslobađanja ustaškog konclogora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u porobljenoj Evropi, koji istoričari nazivaju i "srpski Aušvic".

Za datum obeležavanja uzet je 22. april - dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora.

Prema procenama koje je na osnovu prvih ekshumacija izvršila državna Komisija FNRJ, a koje je potvrdio i Centar "Simon Vizental", u jasenovačkim logorima je nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.

NDH je u jednom nadmašila naciste - bila je jedina država koja je imala posebne logore za decu - Sisak i Jastrebarsko, kroz koje je prošlo 33.000 mališana, a ubijeno blizu 20.000 dece do 14 godina starosti.

Donja Gradina je najveće stratište u sistemu koncentracionih logora "Jasenovac", koje se nalazi u BiH na desnoj obali reke Save. Formiran je u avgusta 1941. godine.

Danas Hrvatska negira spomenute brojke. Prvi predsednik Hrvatske Franjo Tuđman tvrdi da je u Jasenovcu ukupno ubijeno do 80.000 osoba.

Izvor: Tanjug, Srna

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva