Глумцу Војиславу Брајовићу синоћ је свечано уручена награда „Ернест“ за изузетан досадашњи и будући допринос филмској уметности на 8. Сомборском филмском фестивалу, саопштили су организатори.
Примајући награду на свечаности у Атријуму Градске куће, Брајовић захвалио је организаторима што су га обрадовали признањем ког је доживео као велику част, наведено је у саопштењу.
„Важно је добити Ернеста. Чувајте овај млади фестивал. Сомбор је град који је својим уметницима и филмским наслеђем заслужио овакав фестивал и сигуран сам да ће он прерасти у манифестацију од великог значаја за филмске ствараоце“, рекао је Брајовић.
Пред бројним гостима фестивала, представници културног и јавног живота и публиком награду је Брајовићу уручио уметнички директор фестивала Михајло Несторовић.
Образлажући одлуку Дирекције фестивала, директор фестивала и директор Културног центра „Лаза Костић“ Синиша Јосић истакао је да је Брајовић током више од пола века рада својим изузетним глумачким остварењима трајно обележио домаћу филмску, телевизијску и позоришну уметност.
„Аутентичност његовог глумачког израза потврђена је у филмовима најзначајнијих аутора наше кинематографије, од Пурише Ђорђевића, Горана Марковића и Горана Паскаљевића до Здравка Шотре и бројних других редитеља“, подсетио је Јосић.
Сомборски филмски фестивал отворен је 9. јула пројекцијом филма „Саучесници“ редитеља Марка Новаковића. Фестивал, који организује Културни центар „Лаза Костић“ Сомбор, траје до 12. јула доделом награда.
Извор: Танјуг