Танјуг

У Приштини одржан састанак Куртија и Хамзе; Хамза: ДПК остаје у опозицији

од TV Most

У Приштини је данас одржан састанак председника Покрета Самоопредељење Аљбина Куртија и председника Демократске партије Косова (ДПК) Бедрија Хамзе, чија је тема била формирање институција након избора. Хамза је после састанка изјавио да ће ДПК остати у опозицији.

Хамза је рекао да је одговорност за формирање институција на Покрету Самоопредељење, преноси Коха.

„Покрет Самоопредељење мора пронаћи партнере према својим потребама и критеријумима“, навео је председник ДПК.

Додао је да ће та странка сарађивати са свим политичким снагама у скупштини, у интересу грађана, укључујући и гласање за финансијске споразуме.

Курти је изјавио да је састанак био конструктиван, али да нема конкретних резултата.

„Одговорност за управљање пада на нас, али за избор председника сви имамо одговорност“, додао је он.

Према његовим речима, за кандидата за председника је потребан консензус и то треба да буде неко ко није из политичке странке и ко би требало да буде израз јединства.

За касније данас најављен је састанак Куртија и председника Демократског савеза Косова (ДСК) Љумира Абдиџикуа. Курти је на састанак позвао и председника Алијансе, треће по снази опозициооне странке Албанаца, али је  Ардијан Ђини одбио позив.

Централна изборна комисија у Приштини у среду је потврдила коначне резултате ванредних парламентарних избора одржаних 7. јуна.

Уставни рок за конституисање скупштине почео је да тече у четвртак, а скупштина треба да буде конституисана до 7. августа.

Према коначним резултатима ванредних избора, Покрет Самоопредељење је освојио 53 мандата, Демократска партија Косова 22 мандата, Демократски савез Косова 18 мандата, а Алијанса седам посланичких места.

Од 10 мандата који су загарантовани представницима Срба, Српска листа је освојила девет, а Грађанска иницијатива За слободу правду и опстанак један мандат.

Подаци ЦИК-а показују да је Грађанска иницијатива За слободу правду и опстанак значајан број гласова освојила у срединама где нема Срба јер су протерани после 1999. године, као што су Призрен, Сува Река, Ђаковица.

За формирање владе потребан је 61 глас, док је за избор председника потребно 80 гласова у прва два круга гласања, што значи да је потребно и учешће ДПК и ДСК. Председник мора бити изабран у року од 60 дана од конституисања скупштине.

Мандат Вјоси Османи на месту председника истекао је 4. априла, а посланици нису успели да изаберу новог председника, због чега су расписани ванредни избори за скупштину. Од 4. априла в.д. председника је председница скупштине у претходном сазиву Аљбуљена Хаџију.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније